Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
The Sandpiper

The Sandpiper

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Anaïs in Love

Anaïs in Love

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Big Risk

The Big Risk

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Girl Can't Help It

The Girl Can't Help It

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Inspector Lavardin

Inspector Lavardin

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Swindle

The Swindle

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Isn't Life Wonderful

Isn't Life Wonderful

1924
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Limbo

Limbo

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Doctor Mack

Doctor Mack

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
That Man from Rio

That Man from Rio

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Malignant

Malignant

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Hold Me Tight

Hold Me Tight

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Respect

Respect

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Chess Players

The Chess Players

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Cangaceiros Fora de Tempo

Cangaceiros Fora de Tempo

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Two

Two

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Murder Death Koreatown

Murder Death Koreatown

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Bloodsuckers

Bloodsuckers

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Hold Me Back

Hold Me Back

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Heiress

The Heiress

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Alis Ubbo

Alis Ubbo

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
La Llorona

La Llorona

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Cruel Intentions

Cruel Intentions

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Love, Prostitute Word

Love, Prostitute Word

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Jauja

Jauja

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Palace of Angels

The Palace of Angels

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Year of the Dragon

Year of the Dragon

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Black Sky

Black Sky

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Gunfighter

The Gunfighter

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Chicken with Vinegar

Chicken with Vinegar

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Perfume of the Lady in Black

The Perfume of the Lady in Black

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Love of a Woman

The Love of a Woman

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Bluebeard

Bluebeard

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Beloved Infidel

Beloved Infidel

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Hotel Fear

Hotel Fear

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
France

France

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Love in the Time of Twilight

Love in the Time of Twilight

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Sleeping with Other People

Sleeping with Other People

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Cheyenne Autumn

Cheyenne Autumn

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Liliom

Liliom

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Night Terrors

Night Terrors

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Last Seduction

The Last Seduction

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Hero of Tokyo

A Hero of Tokyo

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Bachelorette

Bachelorette

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Coward

The Coward

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Chess Game of the Wind

The Chess Game of the Wind

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Fat Choi Spirit

Fat Choi Spirit

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Empty Man

The Empty Man

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Charulata

Charulata

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry