• Terminator 2: Judgment Day

    ★★★★★

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★★

  • They Live

    ★★★★

  • Friday the 13th Part VII: The New Blood

    ★★★★★

  • My Neighbor Totoro

    ★★★★½

  • Full Metal Jacket

    ★★★½

  • Blue Velvet

    ★★★½

  • Ferris Bueller's Day Off

    ★★★★

  • Clue

    ★★

  • The Breakfast Club

    ★★★★★

  • A Nightmare on Elm Street

    ★★★★

  • Ghostbusters

    ★★★★

  • Paris, Texas

    ★★★★★

  • Blade Runner

    ★★★★½

  • The Thing

    ★★★★½

  • An American Werewolf in London

    ★★★

  • Airplane!

    ★★

  • The Shining

    ★★★★★

  • Alien

    ★★★½

  • Apocalypse Now

    ★★★★★

  • Halloween

    ★★★½

  • Eraserhead

    ★★★★★

  • Carrie

    ★★★★

  • The Town That Dreaded Sundown

    ★★★

  • Jaws

    ★★★★½

  • Monty Python and the Holy Grail

    ★★★★½

  • A Clockwork Orange

    ★★★★★

  • Duel

    ★★★★★

  • Rosemary's Baby

    ★★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

  • Repulsion

    ★★★½

  • Psycho

    ★★★★

  • Eyes Without a Face

    ★★★★

  • Paths of Glory

    ★★★★★

  • Rope

    ★★★★½

  • Citizen Kane

    ★★★★½

  • M

    ★★★★½

  • Un Chien Andalou

    ★★★

  • The Cabinet of Dr. Caligari

    ★★★★½

  • A Trip to the Moon

    ★★★★★

  • Disappointment Blvd.

    ★★★★★