• Malignant

    Malignant

    ★★★★

    EXTENSIVE REVIEW

    " - It's time we cut out the cancer!"

    ☆☆☆☆ {♡} - James Wan "Malignant" is another, even if you identify you very well. Imagine how it would be if David Cronenberg meets Dario Argento. That's the most I can go. And there is also a little Shyamalan, because the shock of the final twist plot is so bold and equally brave, with its clues and hidden references throughout your route, which will immediately remember the Wan of…

  • Old

    Old

    EXTENSIVE REVIEW

    ☆ - "Old" is as if M. Night Shyamalan tried to rejuvenate his style using the most outdated and aged methods of computerized special effects. He is a filmmaker still stuck with his classic problematic formula, embracing the purpose of telling a story about time and its great irreversible changes without knowing how to use his arms in a proper and comfortable way. There are so many grotesque mistakes in direction and script that to number them is…

  • The Empty Man

    The Empty Man

    ★★½

    BASIC REVIEW

    ☆☆ 1/2 - A mediocre film that manages to deceive you with an excellent atmosphere of initial psychological horror but that ends up losing its control the more it penetrates its mysticism. We are presented with the insertion of a modern cult classic, a tale of horror and urban legends with an interesting youthful approach from the 80s and 90s not especially a slasher movie, but a robust and distant familiar of this nostalgic subgenre. The problem is…

  • The Suicide Squad

    The Suicide Squad

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    EXTENSIVE REVIEW

    " - Peacemaker... What a joke."

    ☆☆☆☆ {♡} - James Gunn captures the perfect visual essence of comic books in what may be the greatest narrative play within his filmography. Unlike his former studio teammate Zack Snyder, Gunn exhibits a very palpable honesty in approaching the world of heroes (or villains) through an extremely cynical and caloric vision that cuts through his current social discourse and dips different cinematic elements into palettes fun and even unpredictable fab in…

  • The Visit

    The Visit

    ★★★★

    BASIC REVIEW

    ☆☆☆☆ - Dramatically, the best Found Footage merged into mockumentary of the last two decades. I already knew about plot twist before watching the film, which made this modern journey with remnants of Hansel and Gretel uncomfortable and competent in its execution without exhibitionist creativity, but with an interesting and tempting theme for a filmmaker who needed to go back to his roots independents and start with the simple to gain the public's trust in the middle of…

  • Pulse

    Pulse

    ★★★★

    EXTENSIVE REVIEW

    ☆☆☆☆ {♡} - I was finally able to find a horror movie that will make me rethink whether or not I should ever watch it again. "Pulse" is a work that challenges american paradigms of how to make horror and tension ingrained in our culture and stirs the layers of our soul like any good and excellent drama film. Yes. Because "Pulse" not only terrifies us with its breathless atmosphere when it burns our spectator comfort but also…

  • V/H/S

    V/H/S

    BASIC (AND... *TIRED NOISES*) REVIEW

    1/2 - Omg... This was the worst Found Footage ever made and one of the biggest wastes of time I've ever had. Where are the parents of all the protagonists in this movie???? No short story in this horror anthology can make a coherent impact even as it strives for some cool aesthetic in its journeys of tension. For the most part, it's just a despicable and empty portrait of human brutality, disjointed and horrific…

  • The Shining

    The Shining

    ★★★★★

    BASIC (AND SPECIAL) REVIEW

    "All work and no play makes Jack a dull boy."

    {♡} - My favorite movie from the best filmmaker of all time revisited on his 93rd birthday!

    This remains the best and most perfect horror movie in history, and it obviously could only have been made by the one that inspires me the most today! Iconic set design, immortal soundtrack, Jack Nicholson at his best and Kubrick enjoying another debut genre with an ax and a…

  • The Rental

    The Rental

    ★½

    BASIC REVIEW

    ☆ 1/2 - Teenage suckers not knowing how to deal with puberty in a movie of more than an hour and a half where their most acceptable merit was not having killed a helpless dog like any other of its kind. To be honest, it's just rich, free adults rehearsing their deaths in the plans of a murderer so stupid and intellectually ridiculous you don't know whether to side with him when it comes to wishing good kills…

  • Bao

    Bao

    ★★★★½

    BASIC REVIEW

    ☆☆☆☆ 1/2 {♡} - I didn't understand so well the changes in your ending, but what I do know is that "Bao" is much more than it seems. The "power of love" is still here, shaped like an appetizing tale of parents' adjustment to their children's lives. Everything that is created with love, somehow, becomes part of the soul and body of its creator, regardless of the vision he has, be it realistic or fanciful. And there is…

  • Eyes Wide Shut

    Eyes Wide Shut

    ★★★★½

    EXTENSIVE REVIEW

    ☆☆☆☆ 1/2 {♡} - "Eyes Wide Shut" was pure horror. Intensely horror. At least that's what the movie made me feel. Much of this is due to my fear of humans as being the only things capable of truly harming you. Partly because Kubrick's film made me feel that way. There is a certain proximity between Kubrick's latest work and his war drama "Full Metal Jacket (🧑‍✈️)"; both films start with very well-structured and clear narrative focuses, they…

  • Bo Burnham: Inside

    Bo Burnham: Inside

    ★★★½

    BASIC REVIEW

    ☆☆☆ 1/2 - There's so much smug inertia in musical originality that makes the satire, in the end, still feel like a distant self-aggrandizement beneath this compilation of robust, harsh, modern phrases drawn from the raw depths of Twitter. There is an extremely promising beginning that turns even the tightest and most reclusive settings into true maps of the mind of a lonely but entirely creative man, where imaginations take on colors, shapes and voices, and all the…