Jodie has logged 57 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Set It Off

Set It Off

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Gospel According to André

The Gospel According to André

2017
×
★★★½
Edit this entry  
12
My Fair Lady

My Fair Lady

1964
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
My Best Friend's Wedding

My Best Friend's Wedding

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
The Wrecking Crew

The Wrecking Crew

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Le Notti Bianche

Le Notti Bianche

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Romy and Michele's High School Reunion

Romy and Michele's High School Reunion

1997
×
★★★½
Edit this entry  
04
Velvet Goldmine

Velvet Goldmine

1998
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Big Deal on Madonna Street

Big Deal on Madonna Street

1958
×
★★★★
Edit this entry  
03
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Lola

Lola

1961
×
★★★½
Edit this entry  
03
Turn Left, Turn Right

Turn Left, Turn Right

2003
×
★★★
Edit this entry  
31
8½

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
MARK AWARDS 2021

MARK AWARDS 2021

×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
MARK : 12-1AM

MARK : 12-1AM

×
★★★★★
Edit this entry  
27
Break the Silence: The Movie

Break the Silence: The Movie

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Infernal Affairs

Infernal Affairs

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Twenty

Twenty

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★★½
Edit this entry  
07
WandaVision

WandaVision

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Only You

Only You

1994
×
★★★★
Edit this entry  
06
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★★
Edit this entry  
06
Valentino: The Last Emperor

Valentino: The Last Emperor

2008
×
★★★★
Edit this entry  
02
I Am Love

I Am Love

2009
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Postman

The Postman

1994
×
★★★★
Edit this entry  
28
Divorce Italian Style

Divorce Italian Style

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
27
How to Lose a Guy in 10 Days

How to Lose a Guy in 10 Days

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
My Sassy Girl

My Sassy Girl

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The Classic

The Classic

2003
×
★★★½
Edit this entry  
13
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
2046

2046

2004
×
★★★★
Edit this entry  
30
Lust, Caution

Lust, Caution

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Windstruck

Windstruck

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Marriage Italian Style

Marriage Italian Style

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Perhaps Love

Perhaps Love

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Il Mare

Il Mare

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Confession of Pain

Confession of Pain

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Bend It Like Beckham

Bend It Like Beckham

2002
×
★★
Edit this entry  
11
Pride and Prejudice

Pride and Prejudice

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Edit this entry  
05
Goliyon Ki Raasleela Ram-Leela

Goliyon Ki Raasleela Ram-Leela

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Race

Race

2008
×
Read the review Edit this entry