Chris has logged 46 entries for films during December 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Minari

Minari

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Education

Education

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Martin Eden

Martin Eden

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Beanpole

Beanpole

2019
×
Read the review Edit this entry  
29
My Fair Lady

My Fair Lady

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Way Out West

Way Out West

1930
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
First Cow

First Cow

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Desk Set

Desk Set

1957
×
★★★★
Edit this entry  
24
Tenet

Tenet

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Trouble in Paradise

Trouble in Paradise

1932
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Shirley

Shirley

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Come Dancing

Come Dancing

1970
×
★★★★
Edit this entry  
19
Vapors

Vapors

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Dream A40

Dream A40

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Breaking Fast

Breaking Fast

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Figures in a Landscape

Figures in a Landscape

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Adventures Of Sherlock Holmes

The Adventures Of Sherlock Holmes

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Sicilian Clan

The Sicilian Clan

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Morgan: A Suitable Case for Treatment

Morgan: A Suitable Case for Treatment

1966
×
Read the review Edit this entry  
13
In Celebration

In Celebration

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Sebastiane

Sebastiane

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
General Della Rovere

General Della Rovere

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
What a Way to Go!

What a Way to Go!

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Robbery

Robbery

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Compulsion

Compulsion

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Woman in Chains

Woman in Chains

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Dorian Gray

Dorian Gray

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Portrait of Jennie

Portrait of Jennie

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Grass Is Greener

The Grass Is Greener

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
A New Leaf

A New Leaf

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Satan's Brew

Satan's Brew

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Slumber Party Massacre II

Slumber Party Massacre II

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Big City

The Big City

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Tea and Sympathy

Tea and Sympathy

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry