DirkH has logged 86 entries for films during September 2012.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
ATM

ATM

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
30
The Day the Earth Stood Still

The Day the Earth Stood Still

2008
×
Read the review Edit this entry  
30
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

2008
×
Read the review Edit this entry  
30
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Mighty

The Mighty

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Battlefield Earth

Battlefield Earth

2000
×
½
Read the review Edit this entry  
29
Biutiful

Biutiful

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Cloudy with a Chance of Meatballs

Cloudy with a Chance of Meatballs

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Man on a Ledge

Man on a Ledge

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Frozen

Frozen

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Machete

Machete

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Bad Boys II

Bad Boys II

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Boy Wonder

Boy Wonder

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
Read the review Edit this entry  
26
The Burrowers

The Burrowers

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mutant Chronicles

Mutant Chronicles

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Alone With Her

Alone With Her

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
War Horse

War Horse

2011
×
Read the review Edit this entry  
25
Dredd

Dredd

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Celebration

The Celebration

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Resident Evil: Afterlife

Resident Evil: Afterlife

2010
×
Read the review Edit this entry  
22
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
It's Complicated

It's Complicated

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Iron Lady

The Iron Lady

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
The Goonies

The Goonies

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Role Models

Role Models

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Sex and the City 2

Sex and the City 2

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Red Riding Hood

Red Riding Hood

2011
×
Read the review Edit this entry  
20
Detention

Detention

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Napoleon Dynamite

Napoleon Dynamite

2004
×
Read the review Edit this entry  
19
A Close Shave

A Close Shave

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ted

Ted

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Jumper

Jumper

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Truth or Dare

Truth or Dare

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Aliens vs Predator: Requiem

Aliens vs Predator: Requiem

2007
×
½
Read the review Edit this entry  
16
Memento

Memento

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Inception

Inception

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Grease

Grease

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Bourne Legacy

The Bourne Legacy

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Critters

Critters

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Meaning of Life

The Meaning of Life

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
And Now for Something Completely Different

And Now for Something Completely Different

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry