Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Faces

Faces

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Betty Tells Her Story

Betty Tells Her Story

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Shallow Grave

Shallow Grave

1994
×
★★★½
Edit this entry  
23
Made in Britain

Made in Britain

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Martin

Martin

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Miracle Mile

Miracle Mile

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Something Useful

Something Useful

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Play

The Play

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Wanda

Wanda

1970
×
★★½
Edit this entry  
18
Stories We Tell

Stories We Tell

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The White Balloon

The White Balloon

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Chinese Roulette

Chinese Roulette

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Fiancés

The Fiancés

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Spirit of the Beehive

The Spirit of the Beehive

1973
×
★★★½
Edit this entry  
05
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Ghost Dog: The Way of the Samurai

Ghost Dog: The Way of the Samurai

1999
×
★★★½
Edit this entry  
03
Ashes and Embers

Ashes and Embers

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Meeting the Man: James Baldwin in Paris

Meeting the Man: James Baldwin in Paris

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Pillars

Pillars

2020
×
Read the review Edit this entry  
01
No Ward

No Ward

2009
×
Read the review Edit this entry  
30
Serpent's Path

Serpent's Path

1998
×
★★★½
Edit this entry  
30
No Ward

No Ward

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Breathless

Breathless

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Two Faces of a Bamileke Woman

The Two Faces of a Bamileke Woman

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Misterio

Misterio

2013
×
★★½
Edit this entry  
24
Losing Ground

Losing Ground

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Four Nights of a Dreamer

Four Nights of a Dreamer

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
There's Nothing You Can Do

There's Nothing You Can Do

2008
×
Read the review Edit this entry  
22
Woman in Deep

Woman in Deep

2016
×
Edit this entry  
22
The Spook Who Sat by the Door

The Spook Who Sat by the Door

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Shadows

Shadows

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Decalogue I

Decalogue I

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Man Rots from the Head

Man Rots from the Head

2016
×
Read the review Edit this entry  
18
Ida

Ida

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Walker

Walker

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Chicken

The Chicken

2020
×
Read the review Edit this entry  
17
The Pleasure of Being Robbed

The Pleasure of Being Robbed

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Killer's Kiss

Killer's Kiss

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Stanley Kubrick: A Life in Pictures

Stanley Kubrick: A Life in Pictures

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Central Station

Central Station

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Love Is the Message, the Message Is Death

Love Is the Message, the Message Is Death

2016
×
Read the review Edit this entry  
12
A Moment of Innocence

A Moment of Innocence

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Passing Through

Passing Through

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
As Above, So Below

As Above, So Below

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry