Elisha has logged 406 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Field Niggas

Field Niggas

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Fabulous Baron Munchausen

The Fabulous Baron Munchausen

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Symbiopsychotaxiplasm: Take One

Symbiopsychotaxiplasm: Take One

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★
Edit this entry  
28
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★½
Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★
Edit this entry  
26
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Young and the Damned

The Young and the Damned

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★★
Edit this entry  
24
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Body and Soul

Body and Soul

1925
×
Read the review Edit this entry  
22
Driveways

Driveways

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Space Is the Place

Space Is the Place

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
King of New York

King of New York

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Tongues Untied

Tongues Untied

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Images

Images

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Cruz Brothers and Miss Malloy

The Cruz Brothers and Miss Malloy

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Take Your Bags

Take Your Bags

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Tale of Cinema

Tale of Cinema

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Edit this entry  
12
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Labyrinth of Dreams

Labyrinth of Dreams

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
When We Were Kings

When We Were Kings

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Pickpocket

Pickpocket

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Essence of Forms

The Essence of Forms

2010
×
Read the review Edit this entry  
07
The Diary of an African Nun

The Diary of an African Nun

1977
×
Edit this entry  
07
Four Women

Four Women

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Bad Day at Black Rock

Bad Day at Black Rock

1955
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
An Oversimplification of Her Beauty

An Oversimplification of Her Beauty

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Godard 1980

Godard 1980

1980
×
Read the review Edit this entry  
03
Every Man for Himself

Every Man for Himself

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★
Edit this entry  
01
Variety

Variety

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Alice

Alice

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Totally Fucked Up

Totally Fucked Up

1993
×
★★★½
Edit this entry  
30
Duck Soup

Duck Soup

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Election

Election

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Nimic

Nimic

2019
×
Edit this entry  
26
The Fire Within

The Fire Within

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Wajib

Wajib

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Lady Snowblood

Lady Snowblood

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Columbus

Columbus

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Bush Mama

Bush Mama

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bush Mama

Bush Mama

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Drylongso

Drylongso

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Shame

Shame

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry