Elisha has logged 22 entries for films during March 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Through the Olive Trees

Through the Olive Trees

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Housemaid

The Housemaid

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Life, and Nothing More...

Life, and Nothing More...

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Daytrippers

The Daytrippers

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Z

Z

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Thief

Thief

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Network

Network

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Shadows

Shadows

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
45 Years

45 Years

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Color of Pomegranates

The Color of Pomegranates

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Pi

Pi

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Single Man

A Single Man

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Army of Shadows

Army of Shadows

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Strange Thing About the Johnsons

The Strange Thing About the Johnsons

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Knife in the Water

Knife in the Water

1962
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Coffy

Coffy

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Angel Has Fallen

Angel Has Fallen

2019
×
Read the review Edit this entry  
12
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Arrival

Arrival

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
05
Where Is My Friend's House?

Where Is My Friend's House?

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry