Elisha has logged 36 entries for films during November 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Alice

Alice

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Totally Fucked Up

Totally Fucked Up

1993
×
★★★½
Edit this entry  
30
Duck Soup

Duck Soup

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Election

Election

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Nimic

Nimic

2019
×
Edit this entry  
26
The Fire Within

The Fire Within

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Wajib

Wajib

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Lady Snowblood

Lady Snowblood

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Columbus

Columbus

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Bush Mama

Bush Mama

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bush Mama

Bush Mama

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Drylongso

Drylongso

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Shame

Shame

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Hunger

Hunger

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Black Is … Black Ain’t

Black Is … Black Ain’t

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★
Edit this entry  
12
The White Meadows

The White Meadows

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Germany Year Zero

Germany Year Zero

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Your Vice Is a Locked Room and Only I Have the Key

Your Vice Is a Locked Room and Only I Have the Key

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Sleep, My Love

Sleep, My Love

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Scorpio Rising

Scorpio Rising

1963
×
★★★
Edit this entry  
09
Carne

Carne

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Ryuichi Sakamoto: Coda

Ryuichi Sakamoto: Coda

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Light Sleeper

Light Sleeper

1992
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
I Will Follow

I Will Follow

2010
×
Read the review Edit this entry  
07
Straight Time

Straight Time

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Bigamist

The Bigamist

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Walkabout

Walkabout

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Still Walking

Still Walking

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Day of Wrath

Day of Wrath

1943
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Songs My Brothers Taught Me

Songs My Brothers Taught Me

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Rehearsals for Extinct Anatomies

Rehearsals for Extinct Anatomies

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
In Absentia

In Absentia

2000
×
Read the review Edit this entry