• Autumn Sonata

    Autumn Sonata

    ★★★★

    “It's just fear and priggishness to believe in limits. There are no limits, neither to thoughts nor feelings. It's anxiety that sets limits.”

  • Orlando

    Orlando

    ★★★★★

    This put light behind my eyes and between my ears. It’s rare that a movie reteaches you to see, or to see better what you thought you already could. God I wish more movies like this could always get made. Tilda Swinton is incredible in this movie. The cinematography is flawless, and the costume design is god-level. This script is incredible and now I have to buy the book.

  • Wings

    Wings

    ★★★★

    Few things are as constricting as a new life and the suit that comes with it. The last 45 minutes of this are immaculate. I love Shepitko’s camera. I love the score. The embellishment of emotions unspoken, especially at the house party and the plane yard. This was a great debut and a great introduction to a directors work.

  • In a Lonely Place

    In a Lonely Place

    ★★★½

    This film is about the dangers of sympathy.

    It’s an anti-noir that forces the viewer to reckon with their own assumptions of the genre, and the men at the heart of these stories. Our slick-talking, wry, tough as nails career-man isn’t a redeemable hero. He’s a sadist. And he is abetted by those around him, who (much to the protest of the women in the film) refuse to see him as anything other than a guy down on his luck.…

  • Wasp

    Wasp

    ★★★★★

    The time has come for me to watch an Andrea Arnold feature. All of these shorts have been fucking excellent.

  • Harold and Maude

    Harold and Maude

    ★★★½

    This has heart. And some great directorial choices. And a great soundtrack <3

  • Street of Crocodiles

    Street of Crocodiles

    ★★★★★

    best watched in 360p with cheez-its and cranberry juice while staying up til 6 AM <3

  • Dogtooth

    Dogtooth

    ★★★★

    After watching Pixote I was depressed for days and couldn’t bring myself to watch a movie. 

    Naturally I picked Dogtooth to lift my spirits. Another great power-play from one of my favorite filmmakers showcases the power of misinformation. The family here operates as an insular nation-state, and those under the rule of the patriarch vie for power and manipulate each other with power plays of their own. As such, the family in Dogtooth is an intensely concentrated microcosm of the…

  • Pixote

    Pixote

    ★★★★★

    Jesus. I’m sitting down but may need to sit down again after watching this. This film is incredibly brutal (some may even say heinous) and even trying to hold discourse with yourself afterwards is a task. But it’s nowhere near condemnable. Everything is right where it should be and the filmmaking (which, brilliant in its own right, reminds me of Italian neo-realism at first glance) hides nothing about its characters. And I mean nothing. Definitely going to read up on this. Highly recommend it.

  • The Handmaiden

    The Handmaiden

    ★★★★★

    This took me everywhere. A blend of sensuality, humor, somberness, and outright thrill. An absolutely perfect script. There’s so much Persona in this. Im still in shell shock while writing this.

  • Dog

    Dog

    ★★★★

    Shit

  • Milk

    Milk

    ★★★★

    I’m actually floored. The grief response captured here is so smart, and so outside of the realm of what most male writers would think to do that some of them actually think it’s dumb.