• Tomboy

    Tomboy

    ★★★½

    There’s a certain banality to the beginning that serves to make the turn of the film all the more impactful. The scene with the bathing suit is where I started truly connecting with the film beyond what seemed obvious. Seeing Laure essentially have to cut this masculine identity out of her feminine identity put me on track with the film’s message. I loved the mother in particular, who isn’t the homophobic parental demagogue present in most LGBTQ+ films. The reasons…

  • Fireworks

    Fireworks

    ★★★★★

    I AM YELLING AT THE SCREEN BECAUSE I ENJOYED THIS SO MUCH. YES!!

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★

    I can best describe this as a clinically funny movie.





    It did make me laugh out loud a few times, but I think it just didn’t provide an emotional experience to go along with said laughs. And yeah I got all the metaphors. Cool movie. Makes me want to watch Wes Anderson’s Bottle Rocket short again (which I love).

  • L'Argent

    L'Argent

    ★★★★

    I now understand Yorgos Lanthimos better

  • Il Posto

    Il Posto

    ★★★★★

    This is absolute, simplistic genius (and that’s the best kind). The 400 Blows was timely for my youth when I watched it. Il Posto is perfectly timed for my new adulthood. God.

  • Y Tu Mamá También

    Y Tu Mamá También

    ★★★★★

    Even if we’re lucky enough to taste our freedoms, our truths, we are rarely, if ever, allowed to hold on to them. This movie has a wealth of beautiful psychology behind the mechanisms that form close male friendships. The nudity serves to further the feeling of being exposed. Especially in moments of pain, jealousy, recklessness, and also tenderness. These boys, stuck in a perpertual measuring contest, become men and learn the depth of what becoming a man in this world…

  • The Above

    The Above

    ★★★★★

    I recommend this to EVERYONE. It is simple, short, and yet such a large gateway into heavy discussion.

  • Shoplifters

    Shoplifters

    ★★★★★

    I could intellectualize this film, but to intellectualize it would be to completely miss the points that the film lays out. Beautiful, heartbreaking, and...just beautiful. Thankful that this exists.

  • WHAT DID JACK DO?

    WHAT DID JACK DO?

    This is the longest running grandpa joke I’ve ever seen.

  • Mishima: A Life in Four Chapters

    Mishima: A Life in Four Chapters

    ★★★★★

    This is a masterpiece. A purposeful blend of filmmaking styles that come together to create a powerfully written and interwoven portrait of an artist.

  • Locke

    Locke

    ★★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    For me, this film is about the infinite amount of complexity that every person’s life has. After an extremely subjective view of one person’s complex life over the course of a car ride, you’re left alone with an objective view of the speeding cars on the highway. Just wondering (and perhaps, realizing) how infinitely complex the lives of all those other people are.

  • Good Time

    Good Time

    ★★★★½

    This right here? This is that shit goddammit.