Elisha has written 102 reviews for films rated ★★★★ .

  • And Nothing Happened

    And Nothing Happened

    ★★★★

    Felt on a level beneath words. I cried to it.

    All-Time Favorite Short Films (Ranked)

  • His Motorbike, Her Island

    His Motorbike, Her Island

    ★★★★

    SPOILERS:

    As time goes on, and we attempt to draw on the things and people that have affected us most, dreams and memories become indistinguishable from one another. I was so lost in the romance that I didn’t realize how heartbreaking that final switch to black & white on the island could potentially be. But whether it ended one way or another seems so secondary to the experience of feeling the wind with someone else, or remembering the music and the danger that marked the moment. Such a beautiful film when I sit back and think about it. A new comfort for me.

  • Person to Person

    Person to Person

    ★★★★

    Love this (that fucking soundtrack!). Has such a unique comedic rhythm, and I can’t even capture what makes it work. I kind of don’t want to. Also cool that this is produced by David Gordon Green! Gonna check out the feature next.

    Added to All-Time Favorite Short Films (Ranked)

  • Master, a Building in Copacabana

    Master, a Building in Copacabana

    ★★★★

    Definitely a film to grow with over the years. Everyone here is an artist or a poet in some sense, with dreams and deeply held beliefs about love, pain and the definition of happiness stemming directly from their own storied lives. I’ll always think of Mr. Henrique when I listen to Frank Sinatra’s My Way.

    You can find this film on rarefilmm & ok.ru!

  • Landscape in the Mist

    Landscape in the Mist

    ★★★★

    A bit too given over to symbolism and affectation at some points (the horse/wedding scene and the snowing police station scene) but there’s enough here that feels genuinely motivated by the mysteries of humanity (Voula’s journey and dance on the beach with a staircase that leads to nowhere) for me to say that I enjoyed this. A journey filled with small wonders, suffering, and uncertainty that ends where all of innocence was lost. A never ending search for the Father.

  • The Bakery Girl of Monceau

    The Bakery Girl of Monceau

    ★★★★

    Take 1 of The Six Moral Tales and take 2 of me trying to get into Rohmer’s films (Le Rayon Vert just wasn’t doing it for me that day). I think this may have been a better place to start, if only because this time around I feel much more attuned to Rohmer’s fearlessness in indulging the worst in his characters without feeling the need to frame it as such. Dishonest romance is still tender, and what would serve as…

  • Boy

    Boy

    ★★★★

    Reminiscent of Kore-eda’s Shoplifters (well, technically that film is reminiscent of this one). Gotta head across town, but need to make a note of how Oshima uses the entire frame to explore the emotional depths of a story. Although the actions, consequences, and outbursts of the adults dominate the frame, what really matters here is what lies on the periphery—the voiceless children whose inner lives are affected, and perhaps illustrated, by all of this turmoil. Their only friends are ones…

  • The Scenic Route

    The Scenic Route

    ★★★★

    “I remember the silences the most. I think I’m ready for a meaningful affair.”

    You can find this movie here.

    Thanks to Ray Carney for putting me on to Michael Rappaport (in spite of the beef they may have). One of the most interesting films I’ve seen in a while. It expresses the tiniest feelings and observations—one’s that get lost in the shuffle, yet affect us deeply when remembered—and commits to expressing them through mediums and gestures that would only…

  • Made in Britain

    Made in Britain

    ★★★★

    SPOILERS: 


    What struck me by the end of this were the myriad ways in which Clarke, Leland, and Roth bring Trevor to life with both absolute honesty and purposeful, subtle irony in regards to their thematic goals.

    Trevor is probably the best portrayal of an outright bigot that I've seen in recent memory. This is in large part because there's no mind-boggling arc of redemption to bookend Made In Britain. There's no sick mom or little brother through which we…

  • The Play

    The Play

    ★★★★

    First Pelin Esmer film!

    Criminally underseen. As a piece to set the tone in terms of intent, I think this would make a great first film for a film class. As dark as the conversation and stories concerning gender got, it was ultimately getting the opportunity to watch these women laugh with each other, understand each other, and express themselves that made this such a great watch. As they break new ground we feel the trepidations behind every word, the…

  • The White Balloon

    The White Balloon

    ★★★★

    Little Razieh is just too good for this world :’-)

    Kiarostami and Panahi really know how to create an anxiety-inducing situation out of matters of perspective. The world through a child’s eyes is vast in small places, and just as frightening and disheartening as it is wondrous (especially for a little girl). Didn’t even take a note during that snake scene, because it had me ready to punch someone.

  • Chinese Roulette

    Chinese Roulette

    ★★★★

    FIRST THING: 

    I downloaded this Google Chrome extension called 'Letterboxd Ratings Remover' and I'd highly recommend it for anyone that occasionally uses this app on their laptop. The experience of going in completely blind, without any preconceived notions given by what my LB friends or people in general thought, was something I didn't know I'd missed for so long. Letterboxd, as well as streaming services, should consider adopting a "blind mode" where we can choose to hide information from ourselves…