• Black Widow

    ★★★½

  • Bo Burnham: Inside

  • Plan B

    ★★★★½

  • The Mitchells vs. The Machines

    ★★★★

  • Godzilla vs. Kong

  • Us Again

  • Raya and the Last Dragon

    ★★★★

  • Framing Britney Spears

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★½

  • The White Tiger

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★★½

  • Jingle Jangle: A Christmas Journey

  • Borat Subsequent Moviefilm

  • The Queen's Gambit

    ★★★★★

  • What the Constitution Means to Me

  • Over the Moon

    ★½

  • Soul

    ★★★½

  • The Good Lord Bird

    ★★★★

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★½

  • Nomadland

    ★★★★½

  • Incidental Moments of the Day

  • 30 Rock: A One-Time Special

  • The Old Guard

    ★★★★

  • Adventure Time: Distant Lands

  • Hannah Gadsby: Douglas

  • Asian Americans

    ★★★★

  • The Half of It

    ★★★½

  • Tigertail

  • Carmen Sandiego: To Steal or Not to Steal

  • Disclosure

  • Minari

    ★★★★★

  • The Forty-Year-Old Version

    ★★★★★

  • Promising Young Woman

    ★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★

  • Sonic the Hedgehog

    ★★½

  • Do Not Split

  • Never Rarely Sometimes Always

    ★★★★

  • John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

  • Cats

  • 6 Underground

    ★½

  • Little Women

  • Frozen II

    ★★½

  • Klaus

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

  • My People, My Country

    ½

  • The Irishman

  • National Theatre Live: Fleabag

  • Jojo Rabbit

    ★★★★

  • Dolemite Is My Name

    ★★★½

  • Knives Out

    ★★★★

  • Sound of Metal

    ★★★★

  • Hustlers

    ★★★★

  • Just Mercy

  • Kuessipan

  • Blood Quantum

    ★★★

  • Steven Universe: The Movie

  • The King

    ★★★

  • Joker

    ★½

  • Marriage Story

    ★★★½

  • Hair Love

  • Weathering with You

    ★★★★

  • Spider-Man: Far from Home

  • Maestro

  • Toy Story 4

    ★★★

  • When They See Us

  • Always Be My Maybe

    ★★★

  • Good Omens

    ★★★

  • Parasite

    ★★★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • I Lost My Body

    ½

  • Atlantics