• Housekeeping

    ★★★★

  • Prison on Fire

    ★★★

  • Prince of Darkness

    ★★★★

  • House of Games

    ★★★½

  • Hellraiser

    ★★★½

  • RoboCop

  • Spaceballs

    ★★½

  • The Untouchables

    ★★★½

  • Evil Dead II

    ★★★★½

  • Lethal Weapon

  • City on Fire

    ★★★

  • Little Shop of Horrors

  • Platoon

  • From Beyond

    ★★★½

  • Shadows in Paradise

    ★★★★

  • Rawhead Rex

    ★★

  • Henry: Portrait of a Serial Killer

    ★★★

  • Night of the Creeps

    ★★★★

  • The Fly

    ★★★★★

  • Stand by Me

  • A Better Tomorrow

    ★★★½

  • Castle in the Sky

  • Blue Velvet

    ★★★★

  • Aliens

    ★★★★

  • Big Trouble in Little China

  • Hannah and Her Sisters

  • Parting Glances

    ★★★½

  • Police Story

    ★★★★½

  • Better Off Dead...

  • Desert Hearts

    ★★★½

  • Fright Night

    ★★★★

  • Day of the Dead

    ★★★½

  • Back to the Future

  • Lifeforce

    ★★★½

  • Rambo: First Blood Part II

  • Mishima: A Life in Four Chapters

    ★★★★★

  • Brazil

  • Taipei Story

    ★★★★½

  • The Terminator

    ★★★★

  • Body Double

    ★★★★½

  • Blood Simple

    ★★★½

  • Indiana Jones and the Temple of Doom

    ★★½

  • Paris, Texas

    ★★★★★

  • Scarface

  • Sleepaway Camp

  • À Nos Amours

    ★★½

  • The Dead Zone

  • Rumble Fish

  • Return of the Jedi

  • Videodrome

    ★★★★

  • Angst

    ★★★★

  • 48 Hrs.

    ★★★½

  • Tenebre

    ★★★½

  • First Blood

  • Fast Times at Ridgemont High

  • The Thing

    ★★★★★

  • E.T. the Extra-Terrestrial

  • The New York Ripper

    ★★★½

  • Made in Britain

    ★★★½

  • Veronika Voss

    ★★★★

  • Halloween II

    ★★★

  • Lola

    ★★★

  • The House by the Cemetery

    ★★½

  • Heavy Metal

    ★★½

  • Raiders of the Lost Ark

  • Dead & Buried

    ★★★★

  • Escape from New York

    ★★★½

  • The Beyond

    ★★★

  • Thief

    ★★★★½

  • Modern Romance

    ★★★★½

  • My Bloody Valentine

    ★★★

  • Raging Bull