• Cléo from 5 to 7

    ★★★½

  • The Hustler

  • Saturday Night and Sunday Morning

    ★★★★

  • Village of the Damned

    ★★★½

  • Peeping Tom

    ★★★★

  • Breathless

    ★★★

  • Pickpocket

    ★★★★

  • Hiroshima Mon Amour

    ★★★★½

  • The 400 Blows

    ★★★★

  • Murder by Contract

    ★★★

  • Vertigo

    ★★★★

  • Elevator to the Gallows

    ★★★★

  • Bonjour Tristesse

    ★★½

  • Wild Strawberries

    ★★★★★

  • Paths of Glory

    ★★★★★

  • A Man Escaped

    ★★★½

  • Nightfall

    ★★★

  • The Man with the Golden Arm

    ★★★

  • All That Heaven Allows

    ★★★★

  • The Night of the Hunter

    ★★★★

  • The Big Combo

    ★★★½

  • Journey to Italy

    ★★★½

  • Rear Window

    ★★★★★

  • On the Waterfront

  • Dial M for Murder

    ★★★½

  • The Big Heat

    ★★★★

  • Pickup on South Street

    ★★★½

  • Ikiru

    ★★★★

  • Park Row

    ★★★★½

  • Strangers on a Train

    ★★★

  • Rashomon

    ★★★½

  • Sunset Boulevard

    ★★★★★

  • In a Lonely Place

    ★★★★★

  • Gun Crazy

    ★★★★

  • Stray Dog

    ★★★★

  • The Third Man

  • The Passionate Friends

    ★★★★

  • Rope

    ★★★★

  • They Live by Night

    ★★★★

  • Key Largo

    ★★★

  • Drunken Angel

    ★★★★

  • The Treasure of the Sierra Madre

  • The Lady from Shanghai

    ★★★★

  • Out of the Past

  • The Big Sleep

    ★★★★½

  • Notorious

    ★★★★½

  • The Lost Weekend

    ★★★½

  • Brief Encounter

    ★★★★½

  • Detour

    ★★★★½

  • To Have and Have Not

  • Double Indemnity

    ★★★★

  • Gaslight

  • The Seventh Victim

    ★★★

  • Shadow of a Doubt

    ★★★½

  • Now, Voyager

    ★★★★

  • The Magnificent Ambersons

    ★★★★

  • Ball of Fire

    ★★★½

  • The Maltese Falcon

  • Citizen Kane

  • The Devil and Miss Jones

    ★★★

  • The Philadelphia Story

    ★★★★★

  • His Girl Friday

  • Blind Alley

    ★★½

  • Stagecoach

    ★★★

  • Holiday

    ★★★★

  • Bringing Up Baby

  • Modern Times