Matt has logged 135 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Riki-Oh: The Story of Ricky

Riki-Oh: The Story of Ricky

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Foodfight!

Foodfight!

2012
×
Read the review Edit this entry  
27
Tusk

Tusk

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Equalizer

The Equalizer

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Interview

The Interview

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Great Dictator

The Great Dictator

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Expelled

Expelled

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Lux: Redux

Lux: Redux

2014
×
Read the review Edit this entry  
20
Unedited Footage of a Bear

Unedited Footage of a Bear

2014
×
Read the review Edit this entry  
13
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Not Cool

Not Cool

2014
×
Read the review Edit this entry  
06
Why Don't You Play in Hell?

Why Don't You Play in Hell?

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Frosty Returns

Frosty Returns

1992
×
½
Read the review Edit this entry  
02
You Can't Kill Stephen King

You Can't Kill Stephen King

2012
×
Read the review Edit this entry  
02
Calvary

Calvary

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Horrible Bosses 2

Horrible Bosses 2

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Penguins of Madagascar

Penguins of Madagascar

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Annie

Annie

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Missing Scarf

The Missing Scarf

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Saving Christmas

Saving Christmas

2014
×
Read the review Edit this entry  
21
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Citizenfour

Citizenfour

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Aaliyah: The Princess of R&B

Aaliyah: The Princess of R&B

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
15
Not Another Celebrity Movie

Not Another Celebrity Movie

2013
×
Read the review Edit this entry  
15
Chelsea Peretti: One of the Greats

Chelsea Peretti: One of the Greats

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Metallica: Some Kind Of Monster

Metallica: Some Kind Of Monster

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Christmas Evil

Christmas Evil

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
United – Lebe Deinen Traum

United – Lebe Deinen Traum

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
21 Years: Richard Linklater

21 Years: Richard Linklater

2014
×
Read the review Edit this entry  
10
Battleship

Battleship

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
09
Too Many Cooks

Too Many Cooks

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Too Many Cooks

Too Many Cooks

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
God's Not Dead

God's Not Dead

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
07
Drive Hard

Drive Hard

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
2047: Sights of Death

2047: Sights of Death

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
04
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Hit by Lightning

Hit by Lightning

2014
×
Read the review Edit this entry  
30
Hercules

Hercules

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Fist of Jesus

Fist of Jesus

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Drumline

Drumline

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Video Games: The Movie

Video Games: The Movie

2014
×
Read the review Edit this entry  
27
A Hard Day

A Hard Day

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Up

Up

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Soul Man

Soul Man

1986
×
Read the review Edit this entry  
24
Step Up 2: The Streets

Step Up 2: The Streets

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry