Matt has logged 49 entries for films during October 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Hit by Lightning

Hit by Lightning

2014
×
Read the review Edit this entry  
30
Hercules

Hercules

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Fist of Jesus

Fist of Jesus

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Drumline

Drumline

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Video Games: The Movie

Video Games: The Movie

2014
×
Read the review Edit this entry  
27
A Hard Day

A Hard Day

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Up

Up

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Soul Man

Soul Man

1986
×
Read the review Edit this entry  
24
Step Up 2: The Streets

Step Up 2: The Streets

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
V/H/S: Viral

V/H/S: Viral

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Planes: Fire & Rescue

Planes: Fire & Rescue

2014
×
Read the review Edit this entry  
20
Seed 2

Seed 2

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
20
Black Dynamite

Black Dynamite

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Prince

The Prince

2014
×
Read the review Edit this entry  
20
Kingdom Come

Kingdom Come

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
19
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Raw Force

Raw Force

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Sledge

Sledge

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Project X

Project X

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Extraterrestrial

Extraterrestrial

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Treehouse

Treehouse

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Captain Phillips

Captain Phillips

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Terminal Error

Terminal Error

2002
×
Read the review Edit this entry  
15
Revelation Road 3 - The Black Rider

Revelation Road 3 - The Black Rider

2014
×
Read the review Edit this entry  
15
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
America: Imagine the World Without Her

America: Imagine the World Without Her

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
14
Walking on Sunshine

Walking on Sunshine

2014
×
Read the review Edit this entry  
14
Automata

Automata

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Werewolf Rising

Werewolf Rising

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
12
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Mockingbird

Mockingbird

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Sinbad: The Fifth Voyage

Sinbad: The Fifth Voyage

2014
×
Read the review Edit this entry  
12
Deadly Lessons

Deadly Lessons

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Pompeii

Pompeii

2014
×
Read the review Edit this entry  
12
Dracula Untold

Dracula Untold

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Addicted

Addicted

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
10
Men, Women & Children

Men, Women & Children

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Escape from Tomorrow

Escape from Tomorrow

2013
×
Read the review Edit this entry  
09
See No Evil 2

See No Evil 2

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
07
Touchy Feely

Touchy Feely

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Keith Lemon: The Film

Keith Lemon: The Film

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
04
Sex Tape

Sex Tape

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
03
ABCs of Death 2

ABCs of Death 2

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Coherence

Coherence

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Ebola Syndrome

Ebola Syndrome

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry