• The Beatles: Get Back

    ★★★★★

  • tick, tick...BOOM!

    ★★★★½

  • Encanto

    ★★½

  • Venom: Let There Be Carnage

    ★½

  • No Time to Die

    ★★★★½

  • Midnight Mass

    ★★★★½

  • The Last Duel

    ★★★★

  • Dear Evan Hansen

    ★★½

  • Last Night in Soho

    ★★½

  • Dune

    ★★★★½

  • Julia

    ★★★★

  • The Power of the Dog

    ★★★★★

  • Malignant

    ★★★★

  • The Green Knight

    ★★★★★

  • Nitram

    ★★★★★

  • Titane

    ★★★★½

  • The French Dispatch

    ★★★★

  • The Worst Person in the World

    ★★★★★

  • Annette

    ★★★½

  • Luca

    ★★★★½

  • In the Heights

    ★★★½

  • Cruella

    ★★½

  • Army of the Dead

    ★★½

  • The Mitchells vs. The Machines

    ★★★½

  • Voyagers

  • Godzilla vs. Kong

    ★★★½

  • Zack Snyder's Justice League

    ★★★

  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

    ★★★★★

  • Raya and the Last Dragon

    ★★★½

  • The United States vs. Billie Holiday

    ★★

  • Barb & Star Go to Vista Del Mar

    ★★★★

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★½

  • Monster Hunter

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★½

  • Mank

    ★★★★★

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★½

  • Roald Dahl's The Witches

    ★★★

  • Over the Moon

    ★★½

  • Totally Under Control

    ★★★½

  • Soul

    ★★★★★

  • French Exit

    ★★★★

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★

  • We Are Who We Are

    ★★★★½

  • Another Round

    ★★★★½

  • Wolfwalkers

    ★★★★

  • Nomadland

    ★★★★

  • Ammonite

    ★★★★

  • David Byrne's American Utopia

    ★★★★★

  • One Night in Miami...

    ★★★★

  • Pieces of a Woman

    ★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★½

  • Class Action Park

    ★★½

  • Tenet

    ★★★★½

  • An American Pickle

    ★★½

  • The Old Guard

    ★★★½

  • Hamilton

    ★★★★★

  • Da 5 Bloods

    ★★★★

  • My Octopus Teacher

    ★★★½

  • A Quiet Place Part II

    ★★★

  • The Invisible Man

    ★★★½

  • Servants

    ★★★½

  • Onward

    ★★½

  • Emma.

    ★★★★

  • The Father

    ★★★★½

  • Minari

    ★★★★★

  • The Truffle Hunters

    ★★★★

  • Palm Springs

    ★★★★

  • Downhill

    ★★½

  • Promising Young Woman

    ★★★★½

  • Shirley

    ★★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★

  • Zola

    ★★★½