Daniel has logged 265 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Ward

The Ward

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Ghosts of Mars

Ghosts of Mars

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Encanto

Encanto

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Sunday In the Park With George

Sunday In the Park With George

1986
×
Read the review Edit this entry  
25
Vampires

Vampires

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Fountain

The Fountain

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Snowtown

Snowtown

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Anatomy of a Murder

Anatomy of a Murder

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Venom

Venom

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Original Cast Album: Company

Original Cast Album: Company

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Escape from L.A.

Escape from L.A.

1996
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Zola

Zola

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Cruella

Cruella

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Titane

Titane

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Village of the Damned

Village of the Damned

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Dracula

Dracula

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Spectre

Spectre

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Julia

Julia

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Nitram

Nitram

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Birds

The Birds

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Memoirs of an Invisible Man

Memoirs of an Invisible Man

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Tarzan

Tarzan

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mulan

Mulan

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Hercules

Hercules

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Hunchback of Notre Dame

The Hunchback of Notre Dame

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Pocahontas

Pocahontas

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Aladdin

Aladdin

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Rescuers Down Under

The Rescuers Down Under

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
They Live

They Live

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry