Derek has logged 171 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Moana

Moana

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Abominable

Abominable

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Fast & Furious

Fast & Furious

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Edit this entry  
23
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Unfriended

Unfriended

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★★
Edit this entry  
21
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Bambi

Bambi

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
Edit this entry  
08
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Vice

Vice

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★
Edit this entry  
04
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★★
Edit this entry  
03
Noelle

Noelle

2019
×
★★★
Edit this entry  
01
Amour

Amour

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Ma

Ma

2019
×
Read the review Edit this entry  
29
The Star

The Star

2017
×
★★½
Edit this entry  
23
The Fits

The Fits

2015
×
★★★★
Edit this entry  
23
This Is the End

This Is the End

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Frozen

Frozen

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Gruffalo

The Gruffalo

2009
×
★★★★
Edit this entry  
14
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★½
Edit this entry  
09
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★
Edit this entry  
03
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The Little Rascals

The Little Rascals

1994
×
★★½
Edit this entry  
19
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
High Life

High Life

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Spooky Tale of Captain Underpants Hack-a-ween

The Spooky Tale of Captain Underpants Hack-a-ween

2019
×
★★★½
Edit this entry  
13
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry