• Siouxsie & The Banshees: Nocturne

    ★★★½

  • Possibly in Michigan

    ★★★★

  • The King of Comedy

    ★★★★

  • Christmas Comes to Pac-land

    ★★

  • Batch '81

    ★★★★

  • The Slumber Party Massacre

    ★★½

  • Joy Division: Here Are the Young Men

    ★½

  • Friday the 13th Part III

    ★★

  • The Thing

    ★★★★★

  • Poltergeist

    ★★★★

  • Butcher, Baker, Nightmare Maker

    ★★★

  • Puberty Blues

    ★★★½

  • Just Before Dawn

    ★½

  • The Boogens

    ★★★

  • The Evil Dead

    ★★★★

  • An American Werewolf in London

    ★★★★½

  • Deadly Blessing

    ★★½

  • The Fox and the Hound

    ★★★★★

  • The Burning

    ★★★

  • Friday the 13th Part 2

    ★★½

  • Cannibal Ferox

    ★★★½

  • My Bloody Valentine

    ★★

  • Scanners

    ★★★½

  • Vincent Gallo as Flying Christ

  • The Elephant Man

    ★★★★

  • Battle Beyond the Stars

    ★★★

  • Sleep Is for Sissies

    ★★

  • Personal Problems

    ★★★★

  • Xanadu

    ★★★½

  • Antropophagus

    ★★½

  • Dressed to Kill

    ★★★★

  • Prom Night

    ★★

  • Herbie Goes Bananas

    ★★★½

  • The Shining

    ★★★★

  • Friday the 13th

    ★★★½

  • Death Ship

    ★★

  • The Pumaman

    ★½

  • Cannibal Holocaust

    ★★★½

  • Empty Suitcases

    ★★★½

  • Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

    ★★★

  • Microwave Massacre

    ★★★★

  • Zombie Flesh Eaters

    ★★★½

  • Life of Brian

    ★★★★

  • Spaced Out

    ★★½

  • Alien

    ★★★★½

  • Apocalypse Now

    ★★★½

  • Mad Max

    ★★★½

  • Phantasm

    ★★½

  • Koryo Celadon

    ★★★

  • Money Movers

    ★★★

  • Halloween

    ★★★★

  • Watership Down

    ★★★

  • Dawn of the Dead

    ★★★★

  • The Alien Factor

    ★★

  • Mr. No Legs

    ★★½

  • Coma

    ★★★

  • House

    ★★★★

  • Herbie Goes to Monte Carlo

    ★½

  • The Hills Have Eyes

    ★½

  • Perfumed Nightmare

    ★★★

  • Rabid

    ★★★½

  • The Dragon Lives Again

    ★★★½

  • Eraserhead

    ★★★★

  • Suspiria

    ★★★★

  • The Tenant

    ★½

  • Taxi Driver

    ★★★★★

  • The Witch Who Came from the Sea

    ★★★★

  • One Flew Over the Cuckoo's Nest

    ★★★★

  • Shivers

    ★★½

  • The Rocky Horror Picture Show

    ★★★★★

  • Manila in the Claws of Light

    ★★★★½

  • Jaws

    ★★★