• Montparnasse et Lavallois

    ★★★

  • Place de l'Étoile

    ★★½

  • Rue Saint-Denis

    ★★

  • Gare du Nord

    ★★★

  • Saint-Germain-des-Prés

    ★★★★

  • Kwaidan

    ★★★★

  • Onibaba

    ★★★½

  • A Fistful of Dollars

    ★★½

  • Mary Poppins

    ★★★★

  • Two Thousand Maniacs!

    ★★½

  • The Flesh Eaters

    ★★★½

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★★

  • Mothlight

    ★★½

  • The Whip and the Body

    ★★★½

  • Blood Feast

    ★★★

  • Lilies of the Field

    ★★½

  • The Girl Who Knew Too Much

    ★★

  • To Kill a Mockingbird

    ★★★½

  • What Ever Happened to Baby Jane?

    ★★★★

  • The Manchurian Candidate

    ★★★

  • Dr. No

    ★★½

  • Carnival of Souls

    ★★½

  • Lolita

    ★★★

  • Eegah

  • The Magic Sword

    ★★

  • The Brain That Wouldn't Die

    ★★★½

  • Breakfast at Tiffany's

    ★★★★

  • The Beast of Yucca Flats

  • Creature from the Haunted Sea

    ★★

  • Invasion of the Neptune Men

  • The Little Shop of Horrors

    ★★★½

  • Jigoku

    ★★★★

  • Village of the Damned

    ★★★½

  • Psycho

    ★★★★½

  • Peeping Tom

    ★★★★

  • Eyes Without a Face

    ★★★★

  • Never Let Go

    ★★★½

  • The Wayward Girl

    ★★★½

  • The Killer Shrews

    ★★

  • Some Like It Hot

    ★★★★

  • Carving Magic

    ★★½

  • Earth vs. the Spider

    ★★

  • The Fly

    ★★★½

  • Big Deal on Madonna Street

    ★★★

  • Vertigo

    ★★★★½

  • Free Radicals

    ★★★★

  • Glimpse of the Garden

    ★★★★

  • 12 Angry Men

    ★★★★½

  • Plan 9 from Outer Space

    ★★

  • The Undead

    ★★

  • The Incredible Shrinking Man

    ★★★½

  • The Seventh Seal

    ★★★★

  • The Mole People

  • Godzilla, King of the Monsters!

    ★★½

  • Othello

    ★★½

  • Invasion of the Body Snatchers

    ★★★★

  • The Man with the Golden Arm

    ★★★★½

  • Rebel Without a Cause

    ★★½

  • The Quatermass Xperiment

    ★★★★

  • Pete Kelly's Blues

    ★★½

  • The Night of the Hunter

    ★★★★½

  • King Dinosaur

    ★½

  • Godzilla Raids Again

    ★½

  • Diabolique

    ★★★★

  • Godzilla

    ★★★

  • Robinson Crusoe

    ★★★½

  • Rear Window

    ★★★½

  • Riot in Cell Block 11

    ★★★★

  • The Tell-Tale Heart

    ★★★★

  • Calamity Jane

    ★★½

  • Él

    ★★★★

  • Sudden Fear

    ★★★