• Singin' in the Rain

    ★★★★½

  • Duck and Cover

    ★★★

  • A Streetcar Named Desire

    ★★★★½

  • The Day the Earth Stood Still

    ★★★★

  • Alice in Wonderland

    ★★★½

  • Strangers on a Train

    ★★★★★

  • Olivia

    ★★★★½

  • Money Talks!

    ★★½

  • All About Eve

    ★★★★½

  • Rashomon

    ★★★★

  • Gun Crazy

    ★★★½

  • Speech: Using Your Voice

    ★½

  • The Heiress

    ★★★½

  • The Adventures of Ichabod and Mr. Toad

    ★★★★½

  • The Third Man

    ★★★½

  • Junior Rodeo Daredevils

    ★★

  • The Chicken of Tomorrow

    ★★★

  • Possessed

    ★★½

  • The Brute Man

    ★½

  • The Canterville Ghost

    ★★★½

  • Censored

    ★★★

  • X Marks the Spot

    ★½

  • Sanshiro Sugata

    ★★★½

  • Cat People

    ★★★

  • Now, Voyager

    ★★★½

  • The Magnificent Ambersons

    ★★★★½

  • Electric Earthquake

    ★★★½

  • Citizen Kane

    ★★★★

  • The Wizard of Oz

    ★★★★

  • Mickey's Trailer

    ★★★★

  • Popeye the Sailor Meets Sindbad the Sailor

    ★★★

  • Thru the Mirror

    ★★★

  • Klondike Annie

    ★★★

  • The Birth of the Robot

    ★★★½

  • Dames

    ★★★★

  • The Invisible Man

    ★★½

  • I'm No Angel

    ★★★★½

  • Hitler Youth Quex

    ★½

  • The Barber Shop

    ★★★

  • The Fatal Glass of Beer

    ★★½

  • No Blood Relation

    ★★★

  • Three on a Match

    ★★½

  • The Old Dark House

    ★★★★★

  • White Zombie

    ★★★

  • M

    ★★★★

  • Dishonored

    ★★½

  • Dracula

    ★★½

  • The Golf Specialist

    ★★

  • City Girl

    ★★★½

  • Hell's Heroes

    ★★★

  • Un Chien Andalou

    ★★★★½

  • The Cameraman

    ★★★★

  • Ghosts Before Breakfast

    ★★★★

  • The Cat and the Canary

    ★★

  • Metropolis

    ★★★★★

  • Faust

    ★★★★

  • He Who Gets Slapped

    ★★★½

  • Nosferatu

    ★★★★

  • The Doll

    ★★★★½

  • Nerves

    ½

  • Cleopatra

  • Krazy Kat, Bugologist

    ★★★

  • The Adventures of Dollie

    ★★½

  • The Frog

    ★★½

  • Rescued from an Eagle's Nest

    ★★½

  • Matsumoto Fragment

    ★★½

  • Madame's Cravings

    ★★★½

  • The Story of the Kelly Gang

    ★★

  • Inventor Crazybrains and His Wonderful Airship

    ★★½

  • The Living Playing Cards

    ★★★

  • The Impossible Voyage

    ★★★

  • The Mermaid

    ★★★