• Black Narcissus

    ★★★½

  • The Brute Man

    ★½

  • The Canterville Ghost

    ★★★½

  • Censored

    ★★★

  • X Marks the Spot

    ★½

  • Sanshiro Sugata

    ★★★½

  • Cat People

    ★★★

  • Now, Voyager

    ★★★½

  • The Magnificent Ambersons

    ★★★★½

  • Electric Earthquake

    ★★★½

  • Citizen Kane

    ★★★★

  • The Wizard of Oz

    ★★★★

  • Mickey's Trailer

    ★★★★

  • Popeye the Sailor Meets Sindbad the Sailor

    ★★★

  • Thru the Mirror

    ★★★

  • Klondike Annie

    ★★★

  • The Birth of the Robot

    ★★★½

  • The Goddess of Spring

    ★★★

  • Dames

    ★★★★

  • The Invisible Man

    ★★½

  • I'm No Angel

    ★★★★½

  • Hitler Youth Quex

    ★½

  • The Barber Shop

    ★★★

  • The Fatal Glass of Beer

    ★★½

  • No Blood Relation

    ★★★

  • Three on a Match

    ★★½

  • The Old Dark House

    ★★★★★

  • White Zombie

    ★★★

  • M

    ★★★★

  • Dishonored

    ★★½

  • Dracula

    ★★½

  • The Golf Specialist

    ★★

  • City Girl

    ★★★½

  • Hell's Heroes

    ★★★

  • Un Chien Andalou

    ★★★★½

  • The Cameraman

    ★★★★

  • Ghosts Before Breakfast

    ★★★★

  • The Cat and the Canary

    ★★

  • Metropolis

    ★★★★★

  • Faust

    ★★★★

  • He Who Gets Slapped

    ★★★½

  • Nosferatu

    ★★★★

  • The Phantom Carriage

    ★★★★

  • The Doll

    ★★★★½

  • Nerves

    ½

  • Cleopatra

  • Krazy Kat, Bugologist

    ★★★

  • Raja Harishchandra

  • Princess Nicotine; or, The Smoke Fairy

    ★★★★½

  • The Adventures of Dollie

    ★★½

  • The Frog

    ★★½

  • Rescued from an Eagle's Nest

    ★★½

  • Matsumoto Fragment

    ★★½

  • The 'Teddy' Bears

    ★★★

  • Madame's Cravings

    ★★★½

  • The Story of the Kelly Gang

    ★★

  • The Inventor Crazybrains and His Wonderful Airship

    ★★½

  • The Living Playing Cards

    ★★★

  • The Impossible Voyage

    ★★★

  • The Mermaid

    ★★★

  • The Sick Kitten

    ★★★★★

  • The Infernal Cauldron

    ★★★½

  • The Kingdom of the Fairies

    ★★★★★

  • Native Woman Washing a Negro Baby in Nassau, B.I.

    ★★

  • A Trip to the Moon

    ★★★★½

  • Robinson Crusoe

    ★★★

  • The Devil and the Statue

    ★★★½

  • The Magician's Cavern

    ★★★½

  • Joan of Arc

    ★★

  • Pierrette's Escapades

    ★★½

  • The Pillar of Fire

    ★★★½

  • The Magician

    ★★½