• Edge of the Axe

    Edge of the Axe

    ★★★

    An American Gothic whose lakeside properties and rural idiosyncrasies run red with the results of the fallibility of modern technology and institutional distrust. The marriage of traditional ideals and the modern excess of the 80's, with its Coca-Colas and consumerist promotional deals, sees the violent miscarriage of societal norms in an ever progressing environment (the benefits of which is depicted as dubious at best). The transformation of technology for the purpose of work into an outlet for pleasure is mirrored…

  • Abnormal Family

    Abnormal Family

    ★★½

    Man, my first Ozu film is a porn parody...

    I didn't get much out of this, the symbolic bondage and marital restraint that made up the conflict of this film was the main focus. Each family member seems to either be desiring or rejecting this societal construct in one way or another and I get that. There's some nice shots and fine commentary on the institution of marriage, but other than that I didn't find much enjoyment in this film.…

  • Santa, the Fascist Years

    Santa, the Fascist Years

    ★★★

    Corporate greed had to get to the big guy someday.

  • Red Room

    Red Room

    ★★★

    Clearly a loving homage to its Japanese gore predecessors and the standards of contemporary subversive horror tropes, what this film lacks in budget and overall quality it definitely makes up for in its interesting character dynamics and chemistry. There's enough underlying subtext to, sort of, piece together whatever you want about these characters with more than enough in terms of personalities and defined identity to make for a film believable in its practicality.

    The gore effects are simple enough to…

  • Bone Sickness

    Bone Sickness

    ★★★½

    I was initially skeptical of how I'd come to enjoy this, after seeing so many tiresome independent horror films, but I had come to be so fully engrossed in Bone Sickeness, and its sheer spectacle and merciless merriment, that my love for the excessive practical effect has become renewed in exuberant force!

    This film being my first experience with Brian Paulin's filmography I had no real precedent for my enjoyment going in. Gradually, the film gets weirder and weirder (much…

  • Raya and the Last Dragon

    Raya and the Last Dragon

    ★★½

    Raya is like a balloon, light and devoid of substance. It's just over an hour of lame jokes revolving around a MacGuffin quest whose goal is to learn to trust again. There are no stakes, nothing really matters and all those thousands of people brought back will starve because there's no way this country has the food reserves, or ready farms, after six years of these guys being gone, so thanks.

  • Dr. No

    Dr. No

    ★★½

    Bond just seems to bumble around for the entire runtime; which is fine, Dr. No doesn't seem to have an evil plan anyways.

    Oh yeah, they also get cumblasted for half a second.

  • Killer Eye: Halloween Haunt

    Killer Eye: Halloween Haunt

    ★★½

    This film is actually a decently comedic look at the lasting effects the Male Gaze can have on the audience's perception of reality. Too bad it's interspersed with reused clips and some really unerotic teases.

  • My Life as a Zucchini

    My Life as a Zucchini

    ★★★★½

    Viewed for The 6th Annual Letterboxd Season Challenge

    You know, life isn't always so bad for us Zucchinis; a sour start can help make our endings so much sweeter.

  • Good Time

    Good Time

    ★★★½

    The complete disregard for the wellbeing of others is entirely the focus of this film. It just hammers the world away as our protagonist's surly interactions with society culminates in the floor giving way beneath his feet. A depressing film showcasing a desperate desire for independence.

  • Violent Cop

    Violent Cop

    ★★½

    The whole movie should have just been him walking towards the camera, everything else was inconsequential in comparison.

  • Shiva Baby

    Shiva Baby

    ★★★★

    Thank you Shiva Baby for walking me through some of the worst emotions one can reasonably experience in our current society.