Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Friday the 13th Part VI: Jason Lives

Friday the 13th Part VI: Jason Lives

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Old

Old

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
mid90s

mid90s

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Pig

Pig

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Space Jam: A New Legacy

Space Jam: A New Legacy

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Fast Five

Fast Five

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Fast & Furious

Fast & Furious

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
2 Fast 2 Furious

2 Fast 2 Furious

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Fast and the Furious

The Fast and the Furious

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
1917

1917

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
American Ninja

American Ninja

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Jason X

Jason X

2001
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
47 Meters Down

47 Meters Down

2017
×
Read the review Edit this entry  
02
South Wind

South Wind

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The General

The General

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
29
Luca

Luca

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Coco

Coco

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Spiral: From the Book of Saw

Spiral: From the Book of Saw

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Dawn

The Dawn

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
15
It

It

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Metastases

Metastases

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry