• Friday the 13th Part VI: Jason Lives

    Friday the 13th Part VI: Jason Lives

    ★★★

    this was amazing, i know im late but i watched it for Friday
    this is one of the best movies of hole franchise

    i got big problem with pacing and. because that everything feels like a mess 
    u can definitely lose in story, and being like wtf, i also like go out, and again inside...
    it is still pretty simple

    but it is fun time, it got story, and it is pretty tense

  • The Suicide Squad

    The Suicide Squad

    ★★★★½

    i know i didn’t post for some time, but now im going to review everything i saw in last 2 weeks

    this movie was amazing, this is comic book movie in his most fun, i don’t think this is masterpiece, but it was phenomenal time
    probably new justice league help that we have movie that is 100% vision of the director
    James Gunn again show us that we don’t need movie for every single character to tell this type of…

  • Old

    Old

    ★★½

    acting and screenplay is awful, nothing feels real, and i really don’t like editing, if u see movie u know what i’m talking about
    but Alex Wolff is great in his role

    movie is to long, just because we have a lot scenes what don’t push the story, and dialogue in that scenes is bad written, and we don’t have any backstory of any of characters 

    but i really enjoyed it, for whole movie i don’t feel bored
    story is cool, and plot twist can be better handled but it’s good, in my opinion 

    but it’s really fun time, definitely better time than a movie

  • Mirror

    Mirror

    ★★★★★

    from the beginning of the movie we can see how director is confident, like Kubrick in Shining but twice times more.
    whole movie was told in nonlinear way, and directing make it works.

    screenplay is in top 10 ever written, with a lot small details like one with burning bush, but i can’t explain how much this screenplay is amazing. 

    i don’t need to talk about cinematography, it’s just phenomenal, film in really long takes

    and in the ending story,…

  • Memories of Murder

    Memories of Murder

    ★★★★½

    it’s amazing how this movie is sometimes dark comedy, and sometimes just dark and that work

    it’s really disturbing to see people in some country can be that empathetic about this things

  • The Wolf of Wall Street

    The Wolf of Wall Street

    ★★★★

    this movie is great, but really overrated

  • The Hateful Eight

    The Hateful Eight

    ★★★★½

    so criminal underrated, when we talking about tarantino, screenplay and acting is amazing

  • Solo: A Star Wars Story

    Solo: A Star Wars Story

    ★★

    so boring at second watching

  • mid90s

    mid90s

    ★★★½

    as a skater i love this one, but it’s definitely not just about skating, it had one of the best ‘sport’ message, and it has not yet been forcibly inserted

  • Doctor Sleep

    Doctor Sleep

    ★★★★★

    this movie is fucking amazing and better than shining


    ofc shining is one of the most important movies ever made, and it’s interesting to see how people hate on shining at the time it came out, and how now it’s classic.


    when i’m saying this movie is better than shining, i don’t saying i don’t like shining, guess what i love it, but i enjoyed story from doctor sleep better

  • Pig

    Pig

    ★★★★½

    i going to rewatch this one, and probably than can be 5/5

    everything in this movie is amazing, cinematography, screenplay, acting, Nicolas Cage plays for him really unusual role, but he killed it

    story is simple, but amazing

    pacing, and how we figure it out some things is fucking amazing

    characters is great, non of them is one-dimensional

    scene with a new boss in restaurant, is point of the hole movie

    finale, omg finale, is amazing, so emotional

  • Space Jam: A New Legacy

    Space Jam: A New Legacy

    ★½

    i don’t need to say this movie is bad, but man, it’s not that horrible 

    fun time for me

    visual effects is amazing

    it got a lot of problems, but worst  one, for me is tone, people is in danger, but not, we make jokes