Matthew has logged 326 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
A Pool Without Water

A Pool Without Water

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Cars 2

Cars 2

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Soul Plane

Soul Plane

2004
×
Read the review Edit this entry  
20
Only Mine

Only Mine

2019
×
★½
Edit this entry  
19
The Dream Team

The Dream Team

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Funeral

The Funeral

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Steamboat Willie

Steamboat Willie

1928
×
★★★½
Edit this entry  
16
Computer Chess

Computer Chess

2013
×
★½
Edit this entry  
15
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Four Rooms

Four Rooms

1995
×
★★
Edit this entry  
13
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★
Read prior review Edit this entry  
11
Animal Crackers

Animal Crackers

1930
×
★★★
Edit this entry  
10
Freddy vs. Jason

Freddy vs. Jason

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Hostile Planet

Hostile Planet

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Rio

Rio

2011
×
★★½
Edit this entry  
07
Arrival

Arrival

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Nacho Libre

Nacho Libre

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Conan the Barbarian

Conan the Barbarian

1982
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Fighting Elegy

Fighting Elegy

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Weezer: OK Human Live with the L.A. Philharmonic + Y.O.L.A.

Weezer: OK Human Live with the L.A. Philharmonic + Y.O.L.A.

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Knight and Day

Knight and Day

2010
×
★★
Edit this entry  
04
Due Date

Due Date

2010
×
★½
Edit this entry  
03
Titanic

Titanic

1943
×
★★
Edit this entry  
02
casting a glance

casting a glance

2007
×
★★
Edit this entry  
02
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Us Again

Us Again

2021
×
★★★
Edit this entry  
01
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Jail Bait

Jail Bait

1973
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Hereafter

Hereafter

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Pledge

The Pledge

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Pollock

Pollock

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Jackson Pollock: Love and Death on Long Island

Jackson Pollock: Love and Death on Long Island

1999
×
★★★
Edit this entry  
30
Jackson Pollock 51

Jackson Pollock 51

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Criss Cross

Criss Cross

1949
×
★★½
Edit this entry  
29
The Taking of Pelham One Two Three

The Taking of Pelham One Two Three

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Judgment at Nuremberg

Judgment at Nuremberg

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★
Edit this entry  
27
Ed Gein: American Maniac

Ed Gein: American Maniac

×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Doom Generation

The Doom Generation

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
2046

2046

2004
×
★★
Edit this entry  
25
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
Read the review Edit this entry  
25
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Mystic River

Mystic River

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Renaldo and Clara

Renaldo and Clara

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Light by Chance

Light by Chance

2021
×
Read the review Edit this entry