Matthew has logged 51 entries for films during April 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
South Park Vaccination Special

South Park Vaccination Special

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Nature Planet

Nature Planet

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Blended

Blended

2014
×
★★★
Edit this entry  
26
Bad Trip

Bad Trip

2021
×
★★★
Edit this entry  
25
Rocky IV

Rocky IV

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Before... Collection

The Before... Collection

×
★★★½
Edit this entry  
24
Evil Dead Collection

Evil Dead Collection

×
★★½
Edit this entry  
24
Mank

Mank

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Splendor in the Grass

Splendor in the Grass

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Save Ralph

Save Ralph

2021
×
★★½
Edit this entry  
21
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Ride in the Whirlwind

Ride in the Whirlwind

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Shooting

The Shooting

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Cop Land

Cop Land

1997
×
★★★½
Edit this entry  
19
Jack and the Beanstalk

Jack and the Beanstalk

1902
×
★★½
Edit this entry  
19
Bob Dylan Hates Me

Bob Dylan Hates Me

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Why Did You Kill Me?

Why Did You Kill Me?

2021
×
★★
Edit this entry  
18
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Angel Face

Angel Face

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★
Edit this entry  
16
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★½
Edit this entry  
16
Ramones - Live at US Festival

Ramones - Live at US Festival

1982
×
★★★½
Edit this entry  
15
Ramones: Live at Musikladen

Ramones: Live at Musikladen

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Year of the Deer

The Year of the Deer

1995
×
★★★
Edit this entry  
14
Recreation

Recreation

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Capone

Capone

2020
×
★★
Edit this entry  
12
DAY AND NIGHT

DAY AND NIGHT

2011
×
★★½
Edit this entry  
12
Capitalism: Child Labor

Capitalism: Child Labor

2006
×
★★★
Edit this entry  
12
How a Mosquito Operates

How a Mosquito Operates

1912
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Vagabond

Vagabond

2015
×
★½
Edit this entry  
11
Thunder Force

Thunder Force

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
The Father

The Father

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Moxie

Moxie

2021
×
★★
Edit this entry  
09
Not Another Teen Movie

Not Another Teen Movie

2001
×
★★★
Edit this entry  
09
Breaking Wind

Breaking Wind

2012
×
Read the review Edit this entry  
08
Another Round

Another Round

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Deep Cover

Deep Cover

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Vever (For Barbara)

Vever (For Barbara)

2018
×
★★½
Edit this entry  
07
Junior

Junior

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Prospero's Books

Prospero's Books

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Nirvana: Unplugged In New York

Nirvana: Unplugged In New York

1993
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Hercules

Hercules

1997
×
★★★
Edit this entry  
05
Minari

Minari

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Passion of the Christ

The Passion of the Christ

2004
×
Edit this entry  
04
Ratatouille: The TikTok Musical

Ratatouille: The TikTok Musical

2021
×
★★
Edit this entry  
03
Godzilla Raids Again

Godzilla Raids Again

1955
×
★★
Edit this entry  
02
Blazing Saddles

Blazing Saddles

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry