Josephine (Docma) has logged 67 entries for films during April 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Bad Trip

Bad Trip

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Polar: in Search of the Miraculous

Polar: in Search of the Miraculous

×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Liberty and Homeland

Liberty and Homeland

2002
×
Edit this entry  
29
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Capernaum

Capernaum

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Martin Cries

Martin Cries

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
TFW No GF

TFW No GF

2020
×
Read the review Edit this entry  
27
The Cat in the Hat

The Cat in the Hat

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Michael Lives: The Making of 'Halloween'

Michael Lives: The Making of 'Halloween'

2008
×
Edit this entry  
26
The Killer

The Killer

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Crimson Tide

Crimson Tide

1995
×
★★★★
Edit this entry  
25
Irreversible

Irreversible

2002
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Pink Floyd: Live at Pompeii

Pink Floyd: Live at Pompeii

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Jobs? Never!!

Jobs? Never!!

2018
×
★★★½
Edit this entry  
24
Asparagus

Asparagus

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
79 Springs

79 Springs

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Death Note

Death Note

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Guest

The Guest

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Biutiful

Biutiful

2010
×
Read the review Edit this entry  
22
The Ravishing of Frank N. Stein

The Ravishing of Frank N. Stein

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Tango

Tango

1981
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Fourth Dimension

The Fourth Dimension

1988
×
★★★★
Edit this entry  
22
Skaterdater

Skaterdater

1966
×
★★★★
Edit this entry  
22
Pretty Sweet

Pretty Sweet

2012
×
★★★★
Edit this entry  
22
Incel

Incel

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Macbeth

Macbeth

1983
×
Read the review Edit this entry  
21
Hansel and Gretel

Hansel and Gretel

1982
×
★★★½
Edit this entry  
19
Idiocracy

Idiocracy

2006
×
½
Read the review Edit this entry  
19
21 Grams

21 Grams

2003
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Wrestler

The Wrestler

2008
×
★★★½
Edit this entry  
16
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Babel

Babel

2006
×
Read the review Edit this entry  
15
Dave Chappelle's Block Party

Dave Chappelle's Block Party

2005
×
★★★★
Edit this entry  
13
Directing Annabelle: Creation

Directing Annabelle: Creation

2017
×
Edit this entry  
13
Good Enough: Making Shadowed

Good Enough: Making Shadowed

2020
×
Edit this entry  
13
John Frusciante Plays and Sings

John Frusciante Plays and Sings

2001
×
Edit this entry  
13
Yeah Right!

Yeah Right!

2003
×
★★★½
Edit this entry  
12
4:44 Last Day on Earth

4:44 Last Day on Earth

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Chumlum

Chumlum

1963
×
Edit this entry  
12
Love Is the Message, the Message Is Death

Love Is the Message, the Message Is Death

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Gospel According to Matthew

The Gospel According to Matthew

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Fire in Castilla

Fire in Castilla

1961
×
Edit this entry  
11
2 x 50 Years of French Cinema

2 x 50 Years of French Cinema

1995
×
Edit this entry  
11
Sturgill Simpson Presents Sound & Fury

Sturgill Simpson Presents Sound & Fury

2019
×
★★★½
Edit this entry  
10
Scorpio Rising

Scorpio Rising

1963
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Steve-O: Demise and Rise

Steve-O: Demise and Rise

2009
×
Edit this entry  
09
A Tribute to Ryan Dunn

A Tribute to Ryan Dunn

2011
×
Edit this entry  
09
Supreme - Candyland

Supreme - Candyland

2019
×
★★★½
Edit this entry