doigm12 has logged 132 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Caché

Caché

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
30
My Twentieth Century

My Twentieth Century

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★
Edit this entry  
29
Before the Devil Knows You're Dead

Before the Devil Knows You're Dead

2007
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★
Edit this entry  
19
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Possession

Possession

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Infinite Football

Infinite Football

2018
×
★★★½
Edit this entry  
17
Trouble in Paradise

Trouble in Paradise

1932
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Silent Partner

The Silent Partner

1978
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★
Edit this entry  
09
Sherlock Holmes: A Game of Shadows

Sherlock Holmes: A Game of Shadows

2011
×
★★★½
Edit this entry  
04
A Simple Plan

A Simple Plan

1998
×
★★★★
Edit this entry  
03
Sherlock Holmes

Sherlock Holmes

2009
×
★★★
Edit this entry  
29
From the East

From the East

1993
×
★★★★
Edit this entry  
29
Goldfinger

Goldfinger

1964
×
★★★½
Edit this entry  
28
From Russia with Love

From Russia with Love

1963
×
★★★★
Edit this entry  
27
JFK

JFK

1991
×
★★★★
Edit this entry  
20
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
18
High Life

High Life

2018
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Crowd Roars

The Crowd Roars

1932
×
★★★
Edit this entry  
16
Z

Z

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Water Lilies

Water Lilies

2007
×
★★★½
Edit this entry  
15
Lenny Cooke

Lenny Cooke

2013
×
★★★★
Edit this entry  
15
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★
Edit this entry  
14
Saw V

Saw V

2008
×
★★
Edit this entry  
14
Long Day's Journey Into Night

Long Day's Journey Into Night

2018
×
★★★
Edit this entry  
06
California Split

California Split

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Saw IV

Saw IV

2007
×
★★½
Edit this entry  
31
Saw III

Saw III

2006
×
★★½
Edit this entry  
31
Saw II

Saw II

2005
×
★★★
Edit this entry  
31
Saw

Saw

2004
×
★★★½
Edit this entry  
31
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★½
Edit this entry  
29
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★
Edit this entry  
29
The Children of the Century

The Children of the Century

1999
×
★★★
Edit this entry  
18
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Hills Have Eyes

The Hills Have Eyes

1977
×
★★★
Edit this entry  
04
Purple Noon

Purple Noon

1960
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Headless Woman

The Headless Woman

2008
×
★★★½
Edit this entry  
25
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★½
Edit this entry  
24
La Ciénaga

La Ciénaga

2001
×
★★★★
Edit this entry  
18
Zama

Zama

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Magnificent Ambersons

The Magnificent Ambersons

1942
×
★★★★
Edit this entry  
12
John McEnroe: In the Realm of Perfection

John McEnroe: In the Realm of Perfection

2018
×
★★★½
Edit this entry  
12
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★½
Edit this entry  
05
Exporting Raymond

Exporting Raymond

2010
×
★★½
Edit this entry