• The Trial

    ★★★★★

  • Grizzly Man

    ★★★★★

  • Synecdoche, New York

    ★★★★★

  • Best in Show

    ★★★★

  • Master and Commander: The Far Side of the World

    ★★★★

  • American Movie

    ★★★★★

  • An Officer and a Spy

    ★★★★

  • Phone Booth

    ★★★

  • The Invisible Man

    ★★★½

  • Quiz Show

    ★★★★

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★★

  • The New World

    ★★★★★

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★★★

  • Barry Lyndon

    ★★★★★

  • Apocalypse Now

    ★★★★★

  • Groundhog Day

    ★★★★★

  • Boogie Nights

    ★★★★★

  • Time Regained

    ★★★