doinkdedoink has logged 84 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Mission

The Mission

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
King of Comedy

King of Comedy

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Nutcracker and the Four Realms

The Nutcracker and the Four Realms

2018
×
Read the review Edit this entry  
25
Cloverfield

Cloverfield

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hang 'em High

Hang 'em High

1968
×
★★★
Edit this entry  
24
Mulan

Mulan

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
August: Osage County

August: Osage County

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Family Business

Family Business

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Alvin and the Chipmunks: The Squeakquel

Alvin and the Chipmunks: The Squeakquel

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Captain Phillips

Captain Phillips

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Few Good Men

A Few Good Men

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Jerry Maguire

Jerry Maguire

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Creed II

Creed II

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Roman J. Israel, Esq.

Roman J. Israel, Esq.

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dead Man Walking

Dead Man Walking

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★
Edit this entry  
22
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Maze Runner

The Maze Runner

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Red Eye

Red Eye

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Blade

Blade

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Widows

Widows

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Kick-Ass

Kick-Ass

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Rainmaker

The Rainmaker

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
27 Dresses

27 Dresses

2008
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Chicken Little

Chicken Little

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
New Police Story

New Police Story

2004
×
★★
Edit this entry  
19
Enchanted

Enchanted

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Saving Mr. Banks

Saving Mr. Banks

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Confession of Pain

Confession of Pain

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Gallants

Gallants

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
3 Misses

3 Misses

1998
×
Edit this entry  
14
Comrades: Almost a Love Story

Comrades: Almost a Love Story

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Private Eyes

The Private Eyes

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Rouge

Rouge

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Still Human

Still Human

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Love Eterne

The Love Eterne

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Drunken Master

Drunken Master

1978
×
★★★★
Edit this entry  
12
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry