Ethan has logged 89 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Beasts of No Nation

Beasts of No Nation

2015
×
★★★½
Edit this entry  
27
Seeking a Friend for the End of the World

Seeking a Friend for the End of the World

2012
×
★★★½
Edit this entry  
24
Waiting...

Waiting...

2005
×
★★½
Edit this entry  
22
Akira

Akira

1988
×
★★★★
Edit this entry  
13
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Edit this entry  
26
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Raid

The Raid

2011
×
★★★★
Edit this entry  
11
Locke

Locke

2013
×
★★★
Edit this entry  
11
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★★
Edit this entry  
09
Dragon Ball Z: Resurrection 'F'

Dragon Ball Z: Resurrection 'F'

2015
×
★★★½
Edit this entry  
09
Dragon Ball Z: Battle of Gods

Dragon Ball Z: Battle of Gods

2013
×
★★½
Edit this entry  
05
The Man from Earth

The Man from Earth

2007
×
★★½
Edit this entry  
29
Batman: The Dark Knight Returns, Part 1

Batman: The Dark Knight Returns, Part 1

2012
×
★★★
Edit this entry  
28
Frequencies

Frequencies

2013
×
★★★★
Edit this entry  
18
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★
Edit this entry  
16
Godzilla: Final Wars

Godzilla: Final Wars

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Terminator Genisys

Terminator Genisys

2015
×
★★★
Edit this entry  
05
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Ai Weiwei: Never Sorry

Ai Weiwei: Never Sorry

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
04
RoboCop

RoboCop

2014
×
★★
Edit this entry  
04
Hercules

Hercules

2014
×
★★★
Edit this entry  
03
Video Games: The Movie

Video Games: The Movie

2014
×
★★
Edit this entry  
01
Knights of Badassdom

Knights of Badassdom

2013
×
★★½
Edit this entry  
29
Mad Max 2

Mad Max 2

1981
×
★★★
Edit this entry  
28
Ted 2

Ted 2

2015
×
★★
Edit this entry  
23
It Follows

It Follows

2014
×
★★½
Edit this entry  
17
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★
Edit this entry  
16
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
★★★★
Edit this entry  
04
Kung Fury

Kung Fury

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Exit Through the Gift Shop

Exit Through the Gift Shop

2010
×
★★★½
Edit this entry  
31
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★
Edit this entry  
04
Blackfish

Blackfish

2013
×
★★★½
Edit this entry  
03
Galaxy Quest

Galaxy Quest

1999
×
★★★
Edit this entry  
29
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Boy

Boy

2010
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Craig Ferguson: Does This Need to Be Said?

Craig Ferguson: Does This Need to Be Said?

2011
×
★★½
Edit this entry  
15
Much Ado About Nothing

Much Ado About Nothing

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Spectacular Now

The Spectacular Now

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Going Clear: Scientology and the Prison of Belief

Going Clear: Scientology and the Prison of Belief

2015
×
★★★
Edit this entry  
04
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Austin Powers: International Man of Mystery

Austin Powers: International Man of Mystery

1997
×
★★★
Edit this entry  
28
Halo: Nightfall

Halo: Nightfall

2014
×
★★
Edit this entry  
12
Boyhood

Boyhood

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
12
The Rover

The Rover

2014
×
★★★½
Edit this entry