Ethan has logged 30 entries for films during January 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
We're Back! A Dinosaur's Story

We're Back! A Dinosaur's Story

1993
×
Edit this entry  
23
Inkheart

Inkheart

2008
×
★★½
Edit this entry  
23
The Equalizer

The Equalizer

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
22
About Time

About Time

2013
×
★★★
Edit this entry  
20
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★
Edit this entry  
20
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Road

The Road

2009
×
★★
Edit this entry  
18
A Bittersweet Life

A Bittersweet Life

2005
×
★★★
Edit this entry  
17
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Batman: Year One

Batman: Year One

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★½
Edit this entry  
10
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Indie Game: The Movie

Indie Game: The Movie

2012
×
★★★½
Edit this entry  
07
Side by Side

Side by Side

2012
×
★★★
Edit this entry  
07
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Safety Not Guaranteed

Safety Not Guaranteed

2012
×
★★★★
Edit this entry  
04
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
04
The Interview

The Interview

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
04
Black Hawk Down

Black Hawk Down

2001
×
★★★½
Edit this entry  
03
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★½
Edit this entry  
03
Black Dynamite

Black Dynamite

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
13 Assassins

13 Assassins

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry