• The Kite Runner

    ★★★★

  • Don't Let Them Shoot the Kite

    ★★★★½

  • Love Me Instead

    ★★★½

  • Mirror

    ★★★★

  • mother!

    ★★★½

  • Life Is Beautiful

    ★★★★

  • Blood Diamond

    ★★★★

  • Alone

    ★★★½

  • (500) Days of Summer

    ★★★½

  • The Help

    ★★★½

  • Passengers

    ★★★½

  • Gifted

    ★★★½

  • In the Mood for Love

    ★★★★

  • Marriage Story

    ★★★½

  • Unorthodox

    ★★★½

  • Boats Out of Watermelon Rinds

    ★★★★★

  • But Muzeyyen That's the Deepest Desire

    ★★★½

  • Manchester by the Sea

    ★★★★½