Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★
Edit this entry  
23
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Edit this entry  
20
Easy A

Easy A

2010
×
Edit this entry  
19
13 Assassins

13 Assassins

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Edit this entry  
16
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
It Follows

It Follows

2014
×
★★
Edit this entry  
11
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
10
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
Edit this entry  
07
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Edit this entry  
06
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Kung Fu Hustle

Kung Fu Hustle

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Drug War

Drug War

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Kung Fu Hustle

Kung Fu Hustle

2004
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Heathers

Heathers

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★
Edit this entry  
30
You Don't Mess with the Zohan

You Don't Mess with the Zohan

2008
×
Edit this entry  
27
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★★
Edit this entry  
19
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Canvas

Canvas

2020
×
Edit this entry  
14
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★
Edit this entry  
13
Sonatine

Sonatine

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Rurouni Kenshin Part I: Origins

Rurouni Kenshin Part I: Origins

2012
×
★★★★
Edit this entry  
12
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★★
Edit this entry  
11
Joe Rogan: Strange Times

Joe Rogan: Strange Times

2018
×
Read the review Edit this entry  
10
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★
Edit this entry  
04
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Edit this entry  
02
Killer Bean Forever

Killer Bean Forever

2009
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Killer Bean

The Killer Bean

1996
×
Edit this entry  
01
Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

2004
×
Edit this entry  
30
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★
Edit this entry  
26
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
26
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
Edit this entry  
22
The Perfect Circle

The Perfect Circle

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
★★★
Edit this entry  
18
Drug War

Drug War

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★
Edit this entry  
14
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★★
Edit this entry  
07
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★
Edit this entry  
01
Sometimes, I Think About Dying

Sometimes, I Think About Dying

2019
×
Edit this entry