donkoloo has logged 216 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★
Edit this entry  
30
You Don't Mess with the Zohan

You Don't Mess with the Zohan

2008
×
Edit this entry  
27
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★★
Edit this entry  
19
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Canvas

Canvas

2020
×
Edit this entry  
14
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★
Edit this entry  
13
Sonatine

Sonatine

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Rurouni Kenshin Part I: Origins

Rurouni Kenshin Part I: Origins

2012
×
★★★★
Edit this entry  
12
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★★
Edit this entry  
11
Joe Rogan: Strange Times

Joe Rogan: Strange Times

2018
×
Read the review Edit this entry  
10
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★
Edit this entry  
04
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Killer Bean Forever

Killer Bean Forever

2009
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Killer Bean

The Killer Bean

1996
×
Edit this entry  
01
Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

2004
×
Edit this entry  
30
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★
Edit this entry  
26
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
26
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
Edit this entry  
22
The Perfect Circle

The Perfect Circle

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
★★★
Edit this entry  
18
Drug War

Drug War

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★
Edit this entry  
14
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★★
Edit this entry  
07
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★
Edit this entry  
01
Sometimes, I Think About Dying

Sometimes, I Think About Dying

2019
×
Edit this entry  
30
The Texas Chainsaw Massacre

The Texas Chainsaw Massacre

2003
×
★★★
Edit this entry  
30
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★
Edit this entry  
29
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Grudge

The Grudge

2004
×
Edit this entry  
27
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
Edit this entry  
26
Audition

Audition

1999
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Killer

The Killer

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
South Park: Bigger, Longer & Uncut

South Park: Bigger, Longer & Uncut

1999
×
★★★★
Edit this entry  
21
Rope

Rope

1948
×
★★★★
Edit this entry  
19
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
Edit this entry  
18
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★
Edit this entry  
17
The Diving Bell and the Butterfly

The Diving Bell and the Butterfly

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Django

Django

1966
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★
Edit this entry  
16
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
★★★
Edit this entry  
15
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★★
Edit this entry