• La La Land

    ★★½

  • Team Thor

  • Suicide Squad

  • Star Trek Beyond

  • Bo Burnham: Make Happy

  • Now You See Me 2

    ★★½

  • Popstar: Never Stop Never Stopping

  • Personal Shopper

    ★★★½

  • The Nice Guys

    ★★★

  • The Handmaiden

    ★★★★★

  • Train to Busan

  • The Wailing

  • Curmudgeons

  • Captain America: Civil War

    ★★★½

  • Zootopia

  • Deadpool

    ★★★½

  • As You Are

  • Sing Street

  • Hunt for the Wilderpeople

  • The Revenant

    ★★★½

  • John Mulaney: The Comeback Kid

  • The Big Short

    ★★★★

  • Spectre

  • The Martian

    ★★★

  • Spotlight

    ★★★★★

  • People, Places, Things

  • The Man from U.N.C.L.E.

  • The Lobster

  • Ant-Man

  • Jurassic World

  • Carol

    ★★★★★

  • Tag

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★½

  • Spy

  • Avengers: Age of Ultron

  • The Invitation

    ★★★

  • The Stanford Prison Experiment

    ★★★½

  • Tangerine

  • The Witch

    ★★★★

  • World of Tomorrow

    ★★★★

  • Ex Machina

    ★★★★

  • Kingsman: The Secret Service

    ★★★★½

  • The Hobbit: The Battle of the Five Armies

    ★★★½

  • Paddington

    ★★★★

  • Cart

  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

  • Big Hero 6

  • John Wick

    ★★★½

  • Citizenfour

  • Gone Girl

    ★★★★½

  • Pride

    ★★★★

  • The Maze Runner

  • Nightcrawler

    ★★★★

  • The Imitation Game

    ★★★★

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★★

  • Sin City: A Dame to Kill For

  • The Hundred-Foot Journey

  • Guardians of the Galaxy

  • Maleficent

  • How to Train Your Dragon 2

  • Godzilla

  • Heaven Is for Real

  • Muppets Most Wanted

  • Captain America: The Winter Soldier

    ★★★★

  • Creep

    ★★★

  • Chef

    ★★★½

  • In Order of Disappearance

    ★★★★

  • The Lego Movie

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★★

  • Boyhood

  • What We Do in the Shadows

    ★★★★★

  • The Skeleton Twins

    ★★★½