• The Lego Movie

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★★

  • Boyhood

  • What We Do in the Shadows

    ★★★★★

  • The Skeleton Twins

    ★★★½

  • Whiplash

    ★★★★½

  • The Secret Life of Walter Mitty

  • Bo Burnham: What.

  • The Hobbit: The Desolation of Smaug

    ★★★

  • Frozen

  • The Hunger Games: Catching Fire

  • The Book Thief

  • Enemy

    ★★★★

  • The Dog

    ★★★★

  • Prisoners

    ★★★★

  • Gravity

  • Pacific Rim

    ★★★★

  • The World's End

    ★★★★

  • Monsters University

  • Now You See Me

    ★★★

  • Inside Llewyn Davis

    ★★★★½

  • The Bling Ring

  • Star Trek Into Darkness

  • Free Fall

  • The Way Way Back

  • Les Misérables

    ★★★★

  • The Hobbit: An Unexpected Journey

    ★★★★

  • Life of Pi

  • Starlet

    ★★★★

  • Wreck-It Ralph

  • Skyfall

  • Pitch Perfect

  • Hotel Transylvania

  • The Perks of Being a Wallflower

  • Seven Psychopaths

    ★★★½

  • The Master

    ★★★

  • The Dark Knight Rises

    ★★★½

  • Brave

  • The Hunt

  • Moonrise Kingdom

  • Dark Shadows

  • The Avengers

  • The Hunger Games

  • The Lorax

  • The Cabin in the Woods

    ★★★

  • The Muppets

  • The Intouchables

  • The Adventures of Tintin

  • 50/50

  • Spy Kids: All the Time in the World

  • Captain America: The First Avenger

  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

  • Super 8

    ★★★

  • Drive

    ★★★

  • Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides

  • Thor

  • Source Code

    ★★½

  • Rango

  • Tangled

  • Megamind

    ★★★½

  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

  • Life As We Know It

  • Burlesque

  • The Social Network

    ★★★★

  • Easy A

  • Incendies

  • I Saw the Devil

    ★★★

  • Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★★½

  • The Secret World of Arrietty

  • The Sorcerer's Apprentice

  • Despicable Me

  • Inception

    ★★★★★