• Girl, Interrupted

    ★★★½

  • But I'm a Cheerleader

    ★★★★

  • Fight Club

    ★★★★★

  • American Beauty

  • Being John Malkovich

    ★★★½

  • The Matrix

    ★★★★

  • The Blair Witch Project

    ★★★½

  • Rushmore

  • The Truman Show

  • The Big Lebowski

    ★★★★½

  • Jackie Brown

    ★★★½

  • Good Will Hunting

  • Flubber

  • Cure

    ★★★★

  • The Devil's Advocate

    ★★★½

  • Boogie Nights

    ★★★★½

  • Princess Mononoke

  • Donnie Brasco

    ★★★½

  • Lost Highway

    ★★★★

  • 101 Dalmatians

  • Twister

    ★★★

  • Fargo

  • Trainspotting

  • Bottle Rocket

  • Twelve Monkeys

    ★★★★

  • Heat

    ★★★★½

  • Jumanji

  • Toy Story

  • Pride and Prejudice

    ★★★★

  • Se7en

    ★★★★½

  • The Usual Suspects

  • Jungle Book

  • The Shawshank Redemption

  • Pulp Fiction

    ★★★★

  • Pom Poko

  • Forrest Gump

  • The Lion King

  • Mrs. Doubtfire

  • Naked

    ★★★★½

  • Kanehsatake: 270 Years of Resistance

    ★★★★

  • Jurassic Park

  • These Hands

  • The Muppet Christmas Carol

    ★★★★★

  • Aladdin

  • Dracula

    ★★½

  • Glengarry Glen Ross

    ★★★½

  • The Player

    ★★★★

  • Reservoir Dogs

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★½

  • Father Christmas

    ★★★

  • Edward Scissorhands

  • It

    ★★½

  • Do the Right Thing

    ★★★★★

  • Mystery Train

    ★★★½

  • Cinema Paradiso

  • Dead Ringers

    ★★★½

  • Who Framed Roger Rabbit

    ★★★★½

  • My Neighbor Totoro

  • Beetlejuice

    ★★★★½

  • A Muppet Family Christmas

  • The Princess Bride

  • Stand by Me

  • Castle in the Sky

  • The Great Mouse Detective

  • Ferris Bueller's Day Off

  • Clue

    ★★★★★

  • Back to the Future

  • The Breakfast Club

  • A Nightmare on Elm Street

    ★★★

  • Ghostbusters

  • A and B in Ontario

    ★★★

  • Scarface

    ★★★½