• Who Framed Roger Rabbit

    ★★★★½

  • My Neighbor Totoro

  • Beetlejuice

    ★★★★½

  • A Muppet Family Christmas

  • The Princess Bride

  • Stand by Me

  • Castle in the Sky

  • The Great Mouse Detective

  • Ferris Bueller's Day Off

  • Clue

    ★★★★★

  • Back to the Future

  • The Breakfast Club

  • A Nightmare on Elm Street

    ★★★

  • Ghostbusters

  • A and B in Ontario

    ★★★

  • Scarface

    ★★★½

  • A Christmas Story

  • The Dead Zone

    ★★★½

  • The Meaning of Life

  • The King of Comedy

    ★★★★★

  • The Thing

  • Blade Runner

    ★★★

  • The Secret of NIMH

  • E.T. the Extra-Terrestrial

  • The Gods Must Be Crazy

  • The Shining

    ★★★★★

  • The Muppet Movie

  • Alien

    ★★★★

  • Halloween

    ★★★½

  • Dawn of the Dead

  • Eraserhead

    ★★★★½

  • Mikey and Nicky

    ★★★★½

  • All the President's Men

    ★★★★

  • Taxi Driver

    ★★★★

  • Dog Day Afternoon

    ★★★★★

  • The Godfather: Part II

  • A Woman Under the Influence

    ★★★★★

  • They Called Us

  • Serpico

    ★★★★½

  • Robin Hood

  • Mean Streets

  • Jesus Christ Superstar

  • Scarecrow

    ★★★★½

  • The Godfather

    ★★★★★

  • The Lorax

  • Pierre Vallières

  • Fiddler on the Roof

    ★★★★½

  • Willy Wonka & the Chocolate Factory

  • The Aristocats

  • The Private Life of Sherlock Holmes

  • Horton Hears a Who!

  • You Are on Indian Land

    ★★★★

  • Faces

    ★★★★

  • The Hour of the Furnaces

    ★★★★★

  • The Ballad of Crowfoot

    ★★★★½

  • The Young Girls of Rochefort

    ★★★★½

  • Batman

  • Who's Afraid of Virginia Woolf?

  • Rudolph the Red-Nosed Reindeer

    ★★★★

  • Goldfinger

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★★½

  • The Pink Panther

  • Scorpio Rising

    ★★★★½

  • 21-87

    ★★★★★

  • Dr. No

  • North by Northwest

    ★★★½

  • Window Water Baby Moving

    ★★★

  • Sleeping Beauty

  • Vertigo

  • Diary of a Pregnant Woman

    ★★★★

  • City of Gold

    ★★★★

  • Kiss Me Deadly

    ★★★★½