Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
11
Point of Terror

Point of Terror

1971
×
★★★
Edit this entry  
10
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Postman Always Rings Twice

The Postman Always Rings Twice

1981
×
★★★
Edit this entry  
08
The Black Cat

The Black Cat

1981
×
★★½
Edit this entry  
07
Death Steps in the Dark

Death Steps in the Dark

1977
×
★★★
Edit this entry  
06
Lady Dynamite

Lady Dynamite

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Executioners from Shaolin

Executioners from Shaolin

1977
×
★★★½
Edit this entry  
30
Crawl

Crawl

2019
×
★★
Edit this entry  
30
Salad Days: A Decade of Punk in Washington, DC (1980-90)

Salad Days: A Decade of Punk in Washington, DC (1980-90)

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Man in the Glass Booth

The Man in the Glass Booth

1975
×
★★★★
Edit this entry  
29
Niagara

Niagara

1953
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Pom Pom Girls

The Pom Pom Girls

1976
×
★★½
Edit this entry  
27
Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

2004
×
★★★½
Edit this entry  
26
Pink Flamingos

Pink Flamingos

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Sweet Sixteen

Sweet Sixteen

1983
×
★★★½
Edit this entry  
26
Totally Fucked Up

Totally Fucked Up

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Marathon Man

Marathon Man

1976
×
★★★½
Edit this entry  
25
Sliver

Sliver

1993
×
★★½
Edit this entry  
23
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★½
Edit this entry  
19
Hollywood High

Hollywood High

1976
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Dead Snow

Dead Snow

2009
×
★★★
Edit this entry  
18
More

More

1969
×
★★★
Edit this entry  
18
Hard Candy

Hard Candy

2005
×
★★★½
Edit this entry  
17
Jeepers Creepers

Jeepers Creepers

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Van Nuys Blvd.

Van Nuys Blvd.

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Something Wild

Something Wild

1986
×
★★★½
Edit this entry  
15
Starlet

Starlet

2012
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Edit this entry  
14
Pick-up

Pick-up

1975
×
★★½
Edit this entry  
13
Conspiracy

Conspiracy

2001
×
★★★½
Edit this entry  
12
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★★
Edit this entry  
12
Martha Marcy May Marlene

Martha Marcy May Marlene

2011
×
★★★★
Edit this entry  
12
Myra Breckinridge

Myra Breckinridge

1970
×
★★
Edit this entry  
12
Detachment

Detachment

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Canyons

The Canyons

2013
×
★★
Edit this entry  
11
The Informers

The Informers

2008
×
★★½
Edit this entry  
11
Mischief

Mischief

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Less than Zero

Less than Zero

1987
×
★★★
Edit this entry  
11
The Rules of Attraction

The Rules of Attraction

2002
×
★★★½
Edit this entry  
10
Tess

Tess

1979
×
★★★½
Edit this entry  
10
Bitter Moon

Bitter Moon

1992
×
★★★½
Edit this entry  
10
Life During Wartime

Life During Wartime

2009
×
★★★
Edit this entry  
10
Happiness

Happiness

1998
×
★★★★
Edit this entry  
09
We Are What We Are

We Are What We Are

2013
×
★★★½
Edit this entry  
09
Catch-22

Catch-22

1970
×
★★★½
Edit this entry  
09
Delirium: Photo of Gioia

Delirium: Photo of Gioia

1987
×
★★½
Edit this entry  
09
The Washing Machine

The Washing Machine

1993
×
★★½
Edit this entry  
08
Duck, You Sucker

Duck, You Sucker

1971
×
★★★½
Edit this entry  
07
Downfall

Downfall

2004
×
★★★½
Edit this entry  
04
8½

1963
×
★★★★
Edit this entry