dontdropthebeat has logged 62 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
25
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1984
×
★★★★
Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★
Edit this entry  
04
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★
Edit this entry  
13
My Bloody Valentine

My Bloody Valentine

1981
×
★★★★
Edit this entry  
12
A Lizard in a Woman's Skin

A Lizard in a Woman's Skin

1971
×
★★★★
Edit this entry  
06
What Have You Done to Solange?

What Have You Done to Solange?

1972
×
★★★★
Edit this entry  
06
Black Sunday

Black Sunday

1960
×
★★★
Edit this entry  
05
A Bay of Blood

A Bay of Blood

1971
×
★★★½
Edit this entry  
02
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Edit this entry  
30
Eyeball

Eyeball

1975
×
Edit this entry  
29
Tenebre

Tenebre

1982
×
Edit this entry  
24
Hatchet for the Honeymoon

Hatchet for the Honeymoon

1970
×
★★★
Edit this entry  
17
Repulsion

Repulsion

1965
×
★★★★
Edit this entry  
16
Five Dolls for an August Moon

Five Dolls for an August Moon

1970
×
★★★½
Edit this entry  
15
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Laughing Woman

The Laughing Woman

1969
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Forbidden Photos of a Lady Above Suspicion

The Forbidden Photos of a Lady Above Suspicion

1970
×
★★★½
Edit this entry  
03
Don't Torture a Duckling

Don't Torture a Duckling

1972
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Perfume of the Lady in Black

The Perfume of the Lady in Black

1974
×
★★★½
Edit this entry  
01
Black Sabbath

Black Sabbath

1963
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Red Queen Kills Seven Times

The Red Queen Kills Seven Times

1972
×
★★★½
Edit this entry  
30
Four Flies on Grey Velvet

Four Flies on Grey Velvet

1971
×
★★★½
Edit this entry  
27
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★★
Edit this entry  
17
Blood and Black Lace

Blood and Black Lace

1964
×
Edit this entry  
16
Strip Nude for Your Killer

Strip Nude for Your Killer

1975
×
Edit this entry  
16
Vampyros Lesbos

Vampyros Lesbos

1971
×
Edit this entry  
11
Flight 93

Flight 93

2006
×
Edit this entry  
11
Fahrenheit 9/11

Fahrenheit 9/11

2004
×
Edit this entry  
11
United 93

United 93

2006
×
Edit this entry  
07
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★★
Edit this entry  
31
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
Edit this entry  
26
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
Edit this entry  
25
Criminal

Criminal

2016
×
★★
Edit this entry  
23
The Strange Vice of Mrs Wardh

The Strange Vice of Mrs Wardh

1971
×
Edit this entry  
19
The Bird with the Crystal Plumage

The Bird with the Crystal Plumage

1970
×
Edit this entry  
18
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
Edit this entry  
17
Your Vice Is a Locked Room and Only I Have the Key

Your Vice Is a Locked Room and Only I Have the Key

1972
×
Edit this entry  
04
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
Edit this entry  
26
Krautrock : The Rebirth of Germany

Krautrock : The Rebirth of Germany

2009
×
Edit this entry  
25
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
Edit this entry  
19
Persona

Persona

1966
×
Edit this entry  
11
We Jam Econo: The Story of the Minutemen

We Jam Econo: The Story of the Minutemen

2005
×
Edit this entry  
11
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
Edit this entry  
10
Summer with Monika

Summer with Monika

1953
×
Edit this entry  
10
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
Read the review Edit this entry  
10
Claire's Knee

Claire's Knee

1970
×
Edit this entry  
10
La Jetée

La Jetée

1962
×
Edit this entry  
10
Love in the Afternoon

Love in the Afternoon

1972
×
Edit this entry  
28
My Night at Maud's

My Night at Maud's

1969
×
Edit this entry