dontsmileatme has logged 152 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Master

The Master

2012
×
★★★½
Edit this entry  
31
American Honey

American Honey

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★
Edit this entry  
30
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Straight Outta Compton

Straight Outta Compton

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Christmas Evil

Christmas Evil

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Dorm That Dripped Blood

The Dorm That Dripped Blood

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Girlhood

Girlhood

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Replacements

The Replacements

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Looper

Looper

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
8 Women

8 Women

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
O

O

2001
×
Read the review Edit this entry  
08
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Her

Her

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Beginners

Beginners

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Ice Storm

The Ice Storm

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★½
Edit this entry  
26
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Daytrippers

The Daytrippers

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Object of My Affection

The Object of My Affection

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Drive

Drive

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Horrible Bosses

Horrible Bosses

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Inception

Inception

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Searching

Searching

2018
×
★★★★
Edit this entry