Richie has logged 294 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Kumiko, the Treasure Hunter

Kumiko, the Treasure Hunter

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Romancing the Stone

Romancing the Stone

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
I Used to Go Here

I Used to Go Here

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Flight

Flight

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Climax

Climax

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Walk

The Walk

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Klaus

Klaus

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Forty-Year-Old Version

The Forty-Year-Old Version

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★½
Edit this entry  
13
The Nest

The Nest

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★
Edit this entry  
13
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Big

Big

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
M

M

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Nimic

Nimic

2019
×
Read the review Edit this entry  
30
Beowulf

Beowulf

2007
×
½
Read the review Edit this entry  
29
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Jules and Jim

Jules and Jim

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Cast Away

Cast Away

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
What Lies Beneath

What Lies Beneath

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry