douglass has logged 100 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Images

Images

1972
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Player

The Player

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
California Split

California Split

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Hard Candy

Hard Candy

2005
×
★★½
Edit this entry  
08
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
07
The Stuff

The Stuff

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Blue Collar

Blue Collar

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Smooth Talk

Smooth Talk

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Master and Commander: The Far Side of the World

Master and Commander: The Far Side of the World

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Bird with the Crystal Plumage

The Bird with the Crystal Plumage

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Cat o' Nine Tails

The Cat o' Nine Tails

1971
×
★★★½
Edit this entry  
30
Bad Trip

Bad Trip

2021
×
★★★
Edit this entry  
29
Space Cop

Space Cop

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Legend

Legend

2015
×
★★½
Edit this entry  
20
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Last Action Hero

Last Action Hero

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Pumping Iron

Pumping Iron

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★★½
Edit this entry  
17
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Walk Hard: The Dewey Cox Story

Walk Hard: The Dewey Cox Story

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Commando

Commando

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
07
True Lies

True Lies

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
07
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★½
Edit this entry  
06
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Life During Wartime

Life During Wartime

2009
×
★★½
Edit this entry  
05
WandaVision

WandaVision

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Murder Among the Mormons

Murder Among the Mormons

2021
×
★★½
Edit this entry  
02
The Kid Detective

The Kid Detective

2020
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Stand

The Stand

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★
Edit this entry  
22
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★★
Edit this entry  
18
Multiple Maniacs

Multiple Maniacs

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Cat People

Cat People

1982
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
2001: The Making of a Myth

2001: The Making of a Myth

2001
×
★★½
Edit this entry