douglass has logged 31 entries for films during February 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
The Stand

The Stand

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★
Edit this entry  
22
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★★
Edit this entry  
18
Multiple Maniacs

Multiple Maniacs

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Cat People

Cat People

1982
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
2001: The Making of a Myth

2001: The Making of a Myth

2001
×
★★½
Edit this entry  
14
Blockers

Blockers

2018
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Movies

The Movies

2019
×
★★★½
Edit this entry  
13
Framing Britney Spears

Framing Britney Spears

2021
×
★★★
Edit this entry  
12
Freaky

Freaky

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Crime Scene: The Vanishing at the Cecil Hotel

Crime Scene: The Vanishing at the Cecil Hotel

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Charlie Wilson's War

Charlie Wilson's War

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
In the Loop

In the Loop

2009
×
★★★★
Edit this entry  
08
I Love You, Now Die: The Commonwealth v. Michelle Carter

I Love You, Now Die: The Commonwealth v. Michelle Carter

2019
×
★★★
Edit this entry  
07
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
HyperNormalisation

HyperNormalisation

2016
×
★★★½
Edit this entry  
03
Big Fan

Big Fan

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Bride of Re-Animator

Bride of Re-Animator

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Speed

Speed

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★
Edit this entry  
01
The Impossible

The Impossible

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★★
Edit this entry