douglass has written 116 reviews for films during 2019.

  • Toy Story 4

    Toy Story 4

    ★★★½

    a good christmas eve family watch

    probably unnecessary as the third one put a great bow on the series but these are fun characters we like so fuck it I enjoyed myself

  • Uncut Gems

    Uncut Gems

    ★★★★

    this is insanely gripping. its filled with dread and anxiety and I couldnt look away for a second

    still processing a day later

    sandler needs at least some acknowledgement from awards

  • Knives Out

    Knives Out

    ★★

    a really good cast that feels completely wasted

    ana de armas is wonderful to look at for the entirety of a movie

    other than that very underwhelming.

    having it set present day feels weird for some reason

    doubt ill ever have the urge to see it again

    meh

  • Brittany Runs a Marathon

    Brittany Runs a Marathon

    ★★★

    a good easy sunday watch

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★★½

    idk if its the contrarian in me but I think I liked this?

    richard e grant is perfect casting

    keri russell somehow is so hot even just seeing her eyes for like 20 seconds

    r2 and that little weird mechanic monster are genuinely funny

    nothing was even close to as embarrassing as the casino scene in last jedi

  • Wild Rose

    Wild Rose

    ★★★½

    not a fan of country music but jessie buckley is wonderful

  • Hustlers

    Hustlers

    ★★½

    the smaller supporting characters are the best part (keke palmer and lili reinhart specifically)

    the leads are just ehhhh (i have no idea where the jennifer lopez best supporting actress buzz is coming from???) its not that shes bad its just not a memorable performance at all

    its better than the lady oceans movie if thats saying anything

    also on board with any kind of fuck-the-rich narrative

  • Honey Boy

    Honey Boy

    ★★★★

    i would probably avoid this one if you hate your dad.

    lucas hedges continues to be fucking great at every role he's given

    really powerful acting from him, shia, and noah jupe. a wonderful job of casting

    best screenplay contender for me

  • The Believer

    The Believer

    ★★★½

    this gosling guy is pretty good

  • Lolita

    Lolita

    ★★★½

    dude is sus

  • The Lost City of Z

    The Lost City of Z

    ★★★½

    the harrowing tale of one man's endless journey to abandon his family

  • Grizzly Man

    Grizzly Man

    ★★★

    reminds me why i spend so much time indoors